2016. május 25., 09:58

Egyiptomi gép: robbanásra utalnak az előkerült maradványok

KAIRÓ. Robbanás történhetett a múlt héten 66 emberrel a Földközi-tengerbe zuhant egyiptomi utasszállító repülőgép fedélzetén, erre utalnak a roncsok közül előkerült emberi maradványok - közölte az egyiptomi média kedden, a halottkémi vizsgálatokra hivatkozva. Az egyiptomi igazságügyi orvosszakértők vezetője azonban később cáfolta ezeket az értesüléseket.
201605241651450.2016egyptair.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

"A maradványok mérete robbanásra utal, a legnagyobb előkerült testrész egy tenyér volt" - mondta el a vizsgálócsoportban dolgozó egyik halottkém.

A szakemberek a meglehetősen szétaprózódott testrészek miatt gondolják úgy, hogy robbanás történt, ugyanakkor robbanóanyagok nyomát egyelőre nem találták az előkerült testrészeken.

Hisám Abdelhamid, az igazságügyi orvosszakértők kamarájának vezetője azonban ellentmondott ezeknek az értesüléseknek. „Minden, amit a témában a lapok írtak, teljesen hibás elképzelés, vagy puszta feltételezés eredménye, amelyek nem a törvényszéki orvosszakértői hatóságoktól származnak” - állította a MENA-ban idézett közleményében Hisám Abdelhamid.

Mégsem kanyargott lezuhanás előtt az egyiptomi gép

A görögökkel ellentétben a kairói hatóságok azt állítják, hogy lezuhanása előtt nem tett „hirtelen kanyarodó” manővereket az EgytAir párizsi járata.

Panosz Kammenosz görög védelmi miniszter állította a múlt héten, hogy a gép „hirtelen kanyarogni” kezdett, tett egy 90 fokos jobb-, majd egy teljes balkanyart, és hatezer métert zuhant, mielőtt eltűnt volna a radarképernyőről, mintegy 3000 méteres magasságban.

Ehab Azmi, az egyiptomi állami légi navigációs szolgálat vezetője azonban azt mondta az AP amerikai hírügynökségnek, hogy egyik állítás sem igaz. Szerinte a radarfelvételek azt mutatják, hogy a gép normális magasságon – 11 270 méteren – repült, és nem kanyargott jobbra-balra, mielőtt eltűnt volna a képernyőről.

A szolgálat egy másik tisztségviselője, Ehab Moieldín pedig arról számolt be az egyiptomi rádióban, hogy a repülésirányítók egy percen keresztül követni tudták a gépet a radaron, miután belépett az egyiptomi légtérbe, de kapcsolatba lépni már nem voltak képesek a személyzettel.

Az egyiptomi haditengerészet és a nemzetközi keresőcsapatok tovább kutatnak a roncsok és a feketedoboz után, de sietniük kell, mert utóbbi csak négy-öt hétig ad helyzetjelzést, mielőtt lemerül az akkumulátora – emlékeztetett a brit Guardian.

Egy szakértő szerint a gép szélvédője robbanhatott be

Az eddigi információk szerint a múlt héten lezuhant EgyptAir-járaton először a pilótafülke szélvédőjének jégtelenítő rendszere jelzett hibát, amit füstjelzések követtek. Ezek alapján arra is lehet következtetni, hogy a tragédiát a jégtelenítő hibája okozta: a szélvédő túlhevült, berobbant, a hatalmas szél pedig szétszakította a gép törzsét. Az Origónak nyilatkozó szakértő szerint mindez egyelőre csak találgatás, a feketedobozok megtalálásáig semmi biztosat nem állíthatunk. 

Továbbra sem tudhatunk semmi biztosat a múlt héten lezuhant EgyptAir-járat katasztrófájának okairól. A gép nyomai után kutató csapatok eddig csupán roncsdarabokat, személyes használati tárgyakat és testrészeket találtak. Az okok felderítésének kulcsa a repülési adatrögzítő és a fedélzeti hangrögzítő (ismertebb nevükön a feketedobozok) megtalálása lehet. 

A kevés információ miatt már megindultak a találgatások a gép lezuhanásához vezető okokról a repülőgép ACARS rendszere által küldött adatok alapján. Az ACARS (Aircraft Communications Addressing and Reporting System) olyan berendezés, amely az utak során folyamatosan küldi a gép különböző rendszereivel kapcsolatos adatokat a földi állomásoknak. 

Nem merültek fel műszaki problémák a felszállás előtt

Nem merültek fel műszaki problémák felszállás előtt a múlt héten lezuhant egyiptomi gépnél, legalábbis erről tanúskodik a gép karbantartási jegyzőkönyve, amelyet indulás előtt írt alá a pilóta - közölte honlapján szerdára virradóra az al-Ahram egyiptomi napilap.

Az állami kézben lévő újság közzétette internetes felületén a dokumentum másolatát is. A lap értesülései szerint a gép adattovábbító rendszere - amely folyamatosan küld adatokat a földi légi irányításnak a gép rendszereinek működéséről - összesen 11 "elektronikus üzenetet" küldött a felszállás pillanatától kezdve egészen addig, amíg meg nem szakadt vele a kapcsolat. Az első két üzenetből kiderült, hogy a gép hajtóművei rendben működtek. A harmadik üzenet viszont jelezte, hogy megnövekedett a pilótafülke jobboldali - másodpilóta felőli - ablakának hőmérséklete. Ezután a gép, közvetlenül eltűnése előtt, még három percen át továbbított adatokat - írta az al-Ahram.

Az EgyptAir Párizsból Kairóba tartó MS804-es járata 66 emberrel - 56 utassal és tízfős személyzettel - a fedélzetén a múlt csütörtökön, hajnalban tűnt el a radarernyőkről, körülbelül 35 perccel a tervezet leszállás előtt, épphogy belépve az egyiptomi légtérbe. A gép néhány, tengeren sodródó roncsdarabjára a görög Kárpathosz sziget közelében bukkantak rá, illetve emberi maradványokat is találtak ugyanazon a helyszínen.
    
A légi közlekedési baleseteket vizsgáló francia hivatal (BEA) szombaton megerősítette azt az amerikai médiaértesülést, amely szerint az úgynevezett ACARS adattovábbító rendszer füstöt jelzett az egyiptomi repülőgépről.
    
Számeh Sukri egyiptomi külügyminiszter kedd este az NBC amerikai televíziónak nyilatkozva közölte, hogy a katasztrófa lehetséges okai között továbbra szerepel a terrorcselekmény. "Nem akarok jóslatokba bocsátkozni az okokat illetően. Ez lehet terrorizmus, műszaki hiba vagy valamilyen más ok is" - mondta a tárcavezető.

201605241651450.2016egyptair.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás