Egy bezárásra ítélt gyárnál csapott össze Macron és Le Pen

Le Pen és az őt jelölt radikális jobboldali Nemzeti Front tucatnyi aktivistája bejelentés nélkül jelent meg délelőtt a gyár parkolójában és mintegy tíz percig szelfiket készítettek a meglepett, de az elnökjelöltet láthatóan örömmel fogadó munkásokkal, miközben centrista riválisa a 2018-ban Lengyelországban telepítendő üzem dolgozóinak jövőjéről egyeztetett a városközpontban.
"Én a munkások mellett vagyok, itt a parkolóban, nem az amiens-i éttermekben" - mondta a sajtó képviselőinek a szuverenista jelölt. Le Pen azt ígérte a gyárbezárás ellen tiltakozó munkásoknak, hogy amennyiben megválasztják elnöknek, mind a háromszáz dolgozó munkahelyét megvédi és megakadályozza a lengyelországi áttelepítést.
"Marine Le Pen csak azért jött Amiens-be, mert én itt vagyok. Üdvözlet neki" - mondta dühösen Macron, az északi város szülötte a szakszervezeti vezetők előtt. A centrista jelölt ezt követően maga is elment az üzembe, ahol füttyel és "Marine elnök" felkiáltással fogadták. A szuverenista jelölt már nem volt jelen, de a Nemzeti Front aktivistái megvárták Macron érkezését.
A tíz százalékos munkanélküliséggel küzdő Franciaországban a munkahelyek megőrzése lett a két forduló közötti kampány egyik fő témája, s a globalizációhoz való viszonyban élesedett ki a kampány Macron és Le Pen között.
A szuverenista jelölt a munkások és a fizetésből élők jelöltjének kívánja magát feltüntetni a szerinte az elitet képviselő Macronnal szemben. Az Európa-ellenes Le Pen azt hangoztatta, hogy ő azon "franciák jelöltje, akik nem akarják, hogy elvegyék tőlük az állásukat és a vásárlóerejüket".
Emmanuel Macron, mielőtt a munkásokkal találkozott, elítélte, hogy riválisa a Whirlpool szociális konfliktusát "politikai célokra használta fel". Amikor az egyik munkás azt kérdezte tőle, hogyan lehetne Franciaországban tartani a munkahelyeket, amikor azok sokkal olcsóbbak Lengyelországban, a volt gazdasági miniszter elismerte, hogy "ez nincs rendben", ugyanakkor szerinte "a határok lezárása hazug ígéret" Le Pen részéről, akinek a programja (az eurózónából és az Európai Unióból való kilépéssel) tönkretenné a franciák vásárlóerejét. Az Európa-barát politikus szerint "mindig lesznek rosszul viselkedő cégek, amelyekkel keménynek kell lenni, de nem lehet megtiltani az elbocsátásokat, mert vannak olyan elbocsátások, amelyek igazolhatók".
A Whirlpoolnál tett látogatással új lendületet vett a két forduló közti kampány. Macron ugyanis a hét elején alig jelent meg a nyilvánosság előtt, amiért élesen bírálta a sajtó, miközben Le Pen hétfő óta az utcákon folytat offenzív kampányt.
Az észak-franciaországi Arrasban tartott szerda esti nagygyűlésén azonban Macron már közel egyórás harcos beszédben ostorozta riválisa "hazugságait". A centrista jelölt szerint "a magát a nép jelöltjeként" feltüntető Le Pen valójában az apja, a Nemzeti Frontot alapító Jean-Marie Le Pen kastélytulajdonos "örököse". Macron azt mondta, tiszteletben tartja egyes franciák dühét, de szeretné őket meggyőzni arról, hogy érdemesebb "egységet építeni" és arra kérte a franciákat, hogy "ne adják a dühüket a Nemzeti Frontnak, mert nem érdemli meg".
Új plakát, új szlogen mindkét jelöltnek
Új szlogent és új plakátot mutatott be szerdán a francia elnökválasztás május 7-i második fordulójába bejutott mindkét jelölt, a centrista Emmanuel Macron és a szuverenista Marine Le Pen is.
Macron a Twitteren mutatta be szerda reggel új plakátját, amelyen kék háttér előtt a jelölt portréja látható, rajta Ensemble, la France! (Együtt, Franciaország!) felirattal. Néhány órával később Le Pen is egy új plakátot tett közzé, amelyen a radikális jobboldali politikus egy könyvespolc előtt kék zakóban egy asztalnak támaszkodik, a plakáton Choisir la France (Franciaországot választani) felirat olvasható.
"Franciaországot választani Marine Le Pen opciója (Macronnak) a testvérharcot okozó és embertelen programjával szemben" - mondta szerdai sajtótájékoztatóján David Rachline, a szuverenista jelölt kampányigazgatója a centrista jelölt piac-barátiságára utalva. "A második forduló népszavazás lesz Franciaországért vagy ellene" - tette hozzá. Az első fordulóban Marine Le Pen kampányszlogenje "a nép nevében" volt.
Marine Le Pen azt hirdeti, hogy az elnökválasztás második fordulója a hazafiak és a globalisták közötti népszavazás lesz, míg Emmanuel Macron szerint a hazafiak és a nacionalisták tábora áll egymással szemben, s szerinte Le Pen ez utóbbihoz tartozik.
Jóllehet minden felmérés azt mutatja, hogy a május 7-i második forduló favoritja Emmanuel Macron, a franciáknak csak 55 százaléka gondolja azt, hogy már mindent eldőlt, s a centrista jelölt a biztos befutó.
A végleges adatok szerint Emmanuel Macron végzett az első helyen az elnökválasztás vasárnapi, első fordulójában a voksok 24 százalékával, míg Marine Le Pen, a radikális jobboldali Nemzeti Front jelöltje a második helyen futott be a szavazatok 21,3 százalékával. A második fordulót május 7-én rendezik, az OpinionWay francia közvélemény-kutató intézet friss felmérése szerint Macron 61 százalékot is szerezhet, míg Le Pennek 39 százalékot jeleznek előre.
