Egész Szíriában nincs áram

A tárca egyik illetékese azt mondta, hogy az országos áramkimaradás oka egyelőre nem ismert, de órákon belül helyreállítják a szolgáltatást.
A háború sújtotta Szíriában gyakoriak az áramkimaradások, de az igen ritkán fordul elő, hogy az országban mindenütt szünetel az energiaszolgáltatás. Az eddigi áramkimaradásokért Damaszkusz a lázadókat tette felelőssé.
Az AI szerint szándékosan bombáztak kórházakat az oroszok
Az Amnesty Internationalnek cáfolhatatlan bizonyítékai vannak arra, hogy szándékosan, katonai stratégiájuk részeként támadtak Szíriában kórházakat Oroszország és a szíriai kormány haderői, ami kimeríti a háborús bűncselekmény fogalmát.
A jogvédő szervezet nyilvánosságra hozott jelentése szerint a bizonyítékok alapján legalább hat egészségügyi intézmény ellen intéztek tervezett támadást Aleppó tartományban az elmúlt három hónap alatt.
A szervezet jelentése szerint az oroszok és a kormányerők a jelek szerint „tudatosan és szisztematikusan támadtak kórházakat és egészségügyi intézményeket, hogy megnyissák az utat a szárazföli erők számára Aleppó felé”.
A dokumentum szerint még akkor is fokozták e létesítmények elleni támadásokat, miközben már dolgoztak a február 27-én életbe lépett tűzszünet tető alá hozásán.
Oroszország tagadja, hogy szíriai hadműveleteiben célpontjai voltak polgári személyek, emlékeztetett az AP amerikai hírügynökség. Bassár el-Aszad szíriai elnök szintén tagadja, hogy civileket támadott volna hadserege, bár azt is mondta, hogy háborúban elkerülhetetlen ártatlanok halála.
Az Orvosok az Emberi Jogokért nevű megfigyelő csoport kimutatásai szerint eddig 346 támadás ért egészségügyi létesítményeket Szíriában a háború öt éve alatt. Ezek közül 315-öt szíriai kormányerők, vagy orosz erők hajtottak végre.
Egyetlen nap, ötven áldozat
A legsúlyosabb eset február 15-én történt: az észak-szíriai Aleppó és Idlíb tartományokban legalább öt egészségügyi intézményt és két iskolát ért rakétacsapás, és a támadásokban az ENSZ szerint közel ötven civil halt meg, köztük gyerekek.
A támadásokat Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár „a nemzetközi jog súlyos megsértésének” nevezte. Az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció szóvivője, Steven Warren ezredes is azt mondta, hogy feltehetően orosz vagy szíriai harci repülők bombáztak, de Moszkva határozottan visszautasította a vádakat.
Putyin Szíriáról tárgyal pénteken
Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken több európai vezetővel is egyeztetni fog Szíria ügyében.
Putyin többek között David Cameron brit kormányfővel, Francois Hollande francia elnökkel és Angela Merkel német kancellárral tárgyal majd – jelentette az államfőhöz közeli forrásokra hivatkozva az Interfax.
A konferenciabeszélgetés tényét a brit miniszterelnöki hivatal is megerősítette. „A holnapi jó alkalom lesz az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország vezetői számára, hogy összejöjjenek… és teljesen egyértelművé tegyék Putyin elnök számára: szükségünk van rá, hogy ez a tűzszünet tartós maradjon, és megnyissa az utat a valódi politikai átalakulás felé” – idézte a TASZSZ David Cameron szóvivőjét.