2015. június 20., 08:34

Eddig 468 diák jelentkezett a duális képzésre

POZSONY. Eddig 468 tanuló jelentkezett arra, hogy az új tanév kezdetétől részt vesz a duális képzés rendszerében – közölte Július Hron, a szakképzéssel és előkészítéssel foglalkozó kormánytanácsban tömörülő munkáltatók koordinátora.
Július Hron elmondta, hogy az említett 468 diák már aláírta a szerződést a munkáltatóval. A munkaadók azonban továbbra is kommunikálhatnak a választás előtt álló tanulókkal, tehát a duális képzésben résztvevők számra még nem végleges.

A munkáltatók a szakképzés tervezett átalakításáról is beszéltek. „Teljes szemléletváltásról beszélünk. Eddig a tanulók és a szüleik szakot és iskolát választottak akkor, amikor a jövőjükről döntöttek" – mondta Igor Patráš, a Munkáltatók Országos Uniójának (RÚZ) képviselője. „Az oktatás transzformációjával a diákokat arra akarjuk motiválni, hogy már alapiskolásként gondolkozzanak el a saját hivatásukról egy-egy konkrét munkáltatónál. A középiskolát aztán közvetlenül az a vállalat határozza meg számukra, amellyel szerződést írnak alá” – magyarázta.

A 2020-ig tartó transzformáció víziójának részét képezi az is, hogy összhangba hozzák az oktatási kapacitásokra vonatkozó ajánlatot a munkapiaci szükségletekkel és a demográfiai görbe alakulásával. A vízió az alapiskolás hivatásbeli irányultságának az új modelljét is érinti. Ahogy Hron elmondta: fontos, hogy a végzős alapiskolai tanulók már tudják, mit akarnak csinálni az életben. Így olyan középiskolát választhatnak, ahol megszerezhetnék a megálmodott munkához szükséges szakképzést.

A duális oktatás kapcsán a jövő tanévre vonatkozólag összesen 117 munkáltató kapott tanúsítványt, akik összesen 37 különféle szakon 1 448 helyet kínáltak a fiataloknak. A diáknak vagy a törvényes képviselőjének a munkáltatóval legkésőbb augusztus 31-ig kell aláírnia a vonatkozó megállapodást. A munkáltatók a következő tanévben zajló duális képzés keretében legtöbb, 552 helyet a gépipar területén kínálnak. Az autószerelés 301, az elektrotechnika 244, a kereskedelem és az idegenforgalom 108, a fafeldolgozó ipar pedig 100 diákot képezne a duális rendszerben.

A duális képzés keretében gyakorlati oktatáson résztvevő tanuló munkájáért pénzjutalmat kap, amelynek az összege óránként az aktuális minimális órabér 50-100 százaléka, azaz 1,09-2,18 euró lehet. Ráadásul a munkáltató a diákokat vállalati ösztöndíjban is részesítheti, ami havonta legfeljebb a gyermekek számára megítélt létmimimum négyszerese, azaz jelenleg 361,68 euró lehet. A hiányszakmát választó fiatal pedig havonta további motivációs ösztöndíjat is kaphat az állami költségvetésből.

Az oktatási minisztériumot a duális képzés rendszerére való áttérésre a vonatkozó németországi, ausztriai és svájci pozitív tapasztalatok ösztönözték. A tárca az új törvénnyel a változó munkapiaci szükségletekre kíván reagálni. Ezt a szakközépiskolák és szaktanintézetek valamennyi érdekelt féllel, így az államigazgatással, a megyei önkormányzattal, a munkáltatókkal, a szakmai szervezetekkel és a munkáltatók képviselőivel történő szoros együttműködésével kívánja elérni.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.