Draxler nem hiszi, hogy a tanítók éles sztrájkba lépnek
„Nem hiszem, hogy sor kerülne egy éles sztrájkra, ez pillanatnyilag szinte kizárt. Igyekszem elkerülni, hogy sor kerüljön bizonyos iskolák bezárására, de valóban nem zárhatjuk ki azt sem, hogy egy bizonyos időre néhányat bezárnak“ – fejtette ki Juraj Draxler. Állítása szerint e héten már tárgyalt a pedagógusok szakmai szervezeteivel, valamint a szakszervezeti vezetőkkel, akik tájékoztatták álláspontjukról. „Bizonyos szakmai szervezetek világosan kijelentették, hogy nem támogatják a sztrájkot, mások a sztrájk céljait és szándékait nagy vonalakban támogatják, de aktívan nem vesznek részt benne“ – jegyezte meg az oktatási miniszter.
Véleménye szerint politikai akcióról van szó, melynek célja nem a pedagógusok helyzetének javítása. „A követelésük, hogy a kormány didaktikai eszközök vásárlása céljából különítsen el 400 millió eurót, teljesen abszurd. Nem tudom, egyáltalán honnan szedték ezt az összeget, hiszen 2007 óta 160 millió euró értékben vásároltunk didaktikai segédeszközöket, 400 millió technikailag lehetetlen“ – nyilatkozott a miniszter a pedagógusok egyik követelésére reagálva.
Martin Fronc volt oktatási miniszter, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) parlamenti képviselője nem tartja korrektnek, hogy a tanítókat azzal vádolják, hagyják magukat egy bizonyos politikai párt által vezérelni. „A követelések jogosságát elismerem“ – mondta. Véleménye szerint mindenki, aki a egy ilyen akcióba bekapcsolódik, először magas követeléseket támaszt, hogy aztán legyen miből engedni. „Kiállok amellett, hogy joguk van sztrájkolni. Erre megvan a joguk, s maguk választhatják meg az időpontot is, mikor van legnagyobb esélyük arra, hogy valamit elérjenek“ – jelentette ki.
Fronc véleménye szerint az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) az utóbbi 10 évből 8-at kormányon töltött, de az oktatásügyért vajmi keveset tett. „Főként a fiatal kezdő tanítók sorsa sanyarú” – vélekedik.
A Szlovák Tanári kezdeményezés (ISU) január 11-én sztrájkkészültséget hirdetett, január 25-től pedig éles sztrájkot helyezett kilátásba. Döntésüket azzal indokolták, hogy az illetékesek már jó ideje figyelmen kívül hagyják a tanítóknak, szakszervezeteknek és a szakmai szervezeteknek az oktatásügy megfelelő finanszírozására irányuló követeléseit. Az elégedetlen tanítók azt akarják, hogy január 25-ig, tehát még ebben a választási időszakban a kormány és a parlament is foganatosítson konkrét törvényi intézkedéseket a pedagógusok követelményeinek teljesítése érdekében, ellenkező esetben a megjelölt napon éles sztrájkba lépnek.