Dobi Gézára emlékeztek meg nem élt 80. születésnapja alkalmából

A műsorral neves művészekké vált egykori tanítványai és barátai tisztelegtek a sokoldalú alkotó emléke előtt.
„Ne csak szeresd, tudd is, miért szereted szülőföldedet! – ezzel a gondolattal zártuk egyesületünk évzáró közgyűlését. A mi szülőföldünk Komárom, s erre büszkék vagyunk. Ahogy telnek az évek, egyre erősödik bennünk a késztetés, hogy jobban megismerjük és rendezvényeinken megismertessük történelmét, hagyományait, s főleg azokat, akik munkájukkal ezt a közösséget erősítették, szolgálták. A Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület, valamint a Gaudium Polgári Társulás a mai estén Dobi Géza hegedűművész és zenetanár emléke előtt tiszteleg. Emlékeznek rá egykori tanítványai, barátai és tisztelői” – mondta el a közel háromórás emlékest nyitányaként Keszegh Margit, a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület elnöke, majd a hallgatóság soraiban Dobi Géza özvegyét, Ildikót, valamint fiát, a Szolnokon körzeti orvosként dolgozó Ákost, illetve két unokáját is üdvözölte.
A komáromiak által nagyra becsült, Pro Urbe-díjas és a Szent Gorazd-emlékérem arany fokozatával is kitüntetett Dobi Géza 2017. március 26-án lett volna 80 éves. 1937-ben született Gútán. Mivel a hontalanság éveiben családjuk Csehországba került, Sokolovban járt zeneiskolába, zenei tanulmányokat pedig 1954-58 között a pilzeni (Plzeò) B. Smetana Konzervatórium pedagógiai szakán folytatott. Bartovskýtól zeneszerzést, Macháèek és Loukotva mestertől pedig hegedülni tanult. Hegedűművészi diplomáját a pozsonyi Zene- és Drámaművészeti Főiskolán szerezte meg. A Komáromi Művészeti Népiskolában 1959-ben kezdett hegedülni tanítani. Ennek az intézménynek 50 éven át volt a hegedűtanára, számos ma ismert művész (pl.: Zsapka József gitárművész, a Pozsonyi Zeneművészeti Főiskola tanára, illetve Török Ferenc hegedűművész, a Pozsonyi Konzervatórium tanára, a Komáromi Kamarazenekar volt művészeti vezetője és a világjáró Moyzes Kvartett tagja) formálódott a keze alatt. 1977-1991 között a zeneiskola igazgatójaként sokat tett az intézmény fejlesztéséért. Életútját az emlékest során a két műsorvezető, Farkas Adrianna gimnáziumi tanár és Stirber Lajos karnagy, a Magyar Kultúra Lovagja ismertette.
„Gazdag életműve, munkássága példaértékű. Az általa oly nagyra becsült zenei tudást, a magyar kultúra ápolásának kötelességét, a múlt értékeinek tiszteletét, továbbadásuk fontosságát hagyta az őt követő nemzedékre. Tartalmat és értelmet adott Kodály Zoltán azon gondolatának, miszerint akiben van tehetség, köteles azt kiművelni a legfelsőbb fokig, hogy embertársainak mennél nagyobb hasznára lehessen. Mert minden ember annyit ér, amennyit embertársainak használni, hazájának szolgálni tud” – hangsúlyozta köszöntőjében Keszegh Margit.
Az is elhangzott, hogy Dobi Géza vezetésével 1966-ban alakult meg a Csemadok városi szervezete és a Művészeti Népiskola Kamarazenekara, amelynek 1989-ig művészeti vezetője volt. 1996-ban pedig megalapította a Komáromi Kamaratriót (Andrássy Katalin – zongora, Fekete Éva – fuvola, Dobi Géza – hegedű). Az emlékest címe arra utal, hogy a műsoraikban zenei miniatűrök szerepeltek. A Magyar Területi Színház (MATESZ) részére 31 színműhöz komponált zenét, s az Ifjú Szívek Dal- és Táncegyüttesének is írt zenedarabokat. Az Üvegestánc és a Hardicsai népdalok énekkarra és zenekarra című kompozíciói éveken át szerepeltek a népművészeti együttes műsorán, s az utóbbit az OPUS Zeneműkiadó meg is jelentette. Ismertek saját gyűjtésű népdalfeldolgozásai is, valamint a csehszlovákiai és szlovákiai magyar költők általa megzenésített versei.
Emellett könyveket írt a felvidéki zenei élettel kapcsolatban. Nyomtatásban megjelent művei: Fűben tücsök muzsikál (szlovákiai magyar költők megzenésített versei – 1983), Szélhívogató (1999), Martosi népdalok (2001), Katonanóták (2001), A szlovákiai zenei élet magyar és magyar származású képviselői – kislexikon (2004), Magyar zeneszerzők lexikona tanulók számára (2003). A Komáromi Kamaratrió előadásában 16 feldolgozását CD-n is kiadták. 2011. április 9-én érte a halál.
A színvonalas emlékműsorban Dobi Géza volt tanítványai, barátai és további tisztelői léptek fel. Ahogy elhangzott, mindnyájan – Bertók Tibor, Kovács József, Kovács Mónika, Kulin Eduárd, Máthis Krisztián, Török Ferenc, Dráfi Mátyás, Nagy Ferenc, továbbá a Rácz kvartett (Rácz Réka, Rácz Csaba, Rácz Levente, Rácz Zoltán), a Fekete Éva–Fekete Vince–Kalmár Zsuzsanna trió, a Gaudium Vegyeskar, a Művészeti Alapiskola Kamarazenekara, a helyi Jókai Mór Alapiskola Kicsinyek és Nagyok Kórusának több tagja, illetve a Martosi Hagyományőrző Együttes – első szóra vállalták a szereplést. Bár Dobi Ákos nem a zenészpályát választotta, ez alkalommal kóruskísérettel egy nagyon szívhez szóló dalt elénekelve vallotta be: „hegedű, te vagy az én barátom...”.
A Stirber Lajos karnagy rendezte műsor egyaránt fülbemászó és látványos záróakkordjaként a Gaudium Vegyeskar a Martosi Hagyományőrző Együttes táncosaival és a jeles zenészekkel közösen előadott produkcióval kápráztatta el a közönséget. A komáromi ősbemutatónak számító Három a tánc koreográfiáját Ölvecky Mónika és Árpád készítette, az előadást pedig egy hajdani Dobi-tanítvány, Kulin Eduárd hegedűművész hangszerelte. A hálás közönség állva, perceken át zúgó vastapssal köszönte meg a lélekemelő produkciót. Egy másik volt Dobi-növendék, Nagyné Hollósy Zsuzsanna, a Borostyán együttes tagja pedig zenekaruk új CD-jével ajándékozta meg özv. Dobinét. Végül Stubendek László, Komárom polgármestere mondott köszönetet a feledhetetlen est sikeréért hozzájáruló szervezőknek és szereplőknek.
