Díszszemlét tartottak a szakadárok Donyeckben

A kormányerőkkel három éve harcoló lázadók erőfitogtatása ellentétes a 2015-ben aláírt és gyakorlatilag figyelmen kívül hagyott minszki egyezményekkel.
Donyeck a demarkációs vonalon fekszik, ahonnan a megállapodások értelmében mindkét félnek közel két éve ki kellett volna vonnia a nehézfegyvereket.
Az AFP helyszínen tartózkodó tudósítója 46 nehézfegyvert számolt össze a menetben, közöttük egy második világháborús harckocsit, valamint a jelenlegi konfliktusban is használt korszerűbb páncélosokat, továbbá rakétavetőket és légvédelmi ágyúkat.
Olekszandr Zaharcsenko, a lázadók vezetője mintegy ezer fegyveres élén haladt, akik az orosz hazafiságot jelképező Szent György-rend szalagját idéző, hosszú narancs-fekete csíkos zászlót lobogtattak. "Május 9. számunkra a legszentebb nap" - jelentette ki Zaharcsenko.
Mások az eddig már több mint 10 ezer halálos áldozatot követelő konfliktusban elesett lázadó vezetők képmásával vonultak fel.
A Donyeck szívében álló Lenin téren családok tekintették meg a felvonulást, több gyermek katonai egyenruhát viselt.
A demarkációs vonal túloldalán az ukrán hatóságok 2014 óta május 8-án ünneplik a második világháború végét, hangsúlyozva távolságtartásukat Oroszországtól. Moszkva hagyományosan május 9-én ünnepli a náci Németország felett aratott szovjet diadal emlékének szentelt győzelem napját.
Európa csaknem minden országában május 8-án emlékeznek meg a második világháború végének napjáról, a szovjet utódállamok többségében viszont május 9-én ünneplik a győzelem napját. A Németország feltétel nélküli megadását rögzítő dokumentumot ugyanis Berlinben 1945. május 8-án írták alá, és közép-európai idő szerint aznap 23.01-kor lépett életbe. Ekkor Moszkvában viszont már május 9-e volt.