Déli Áramlat - Szijjártó: új energiaellátási lehetőségeket kell keresni
Hangsúlyozta: Magyarország energiaellátásának biztonsága érdekében további lehetőségeket kell keresni, és e lehetőségek között kiemelt helyen szerepel az Azerbajdzsánból a déli folyosón keresztül érkező gáz Közép-Európába juttatása. Ugyanakkor ez csak egy a lehetőségek közül, és bár ennek nagy szerepet szánnak, most további lehetőségek után kell nézni, hogy Magyarország biztonságos energiaellátását hosszú távon meg lehessen oldani - tette hozzá Szijjártó Péter.
Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn bejelentette: Oroszország a jelenlegi körülmények között, az Európai Unió ellenkezése miatt nem tudja megkezdeni a Déli Áramlat gázvezeték tervének megvalósítását, ezért az orosz energiahordozók forgalmát a jövőben más célállomások felé irányítják.
Szerb kormányfő: rossz hír a Déli Áramlat leállítása
Rossz hírnek nevezte a Déli Áramlat gázvezeték építésének leállítását Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök, de hozzátette, hogy Szerbia végig kitartott a projekt mellett, továbbá "semmilyen módon nem járult hozzá az orosz döntéshez".
A szerb miniszterelnök izraeli hivatalos látogatásán, Jeruzsálemben nyilatkozott a szerbiai közszolgálati televíziónak, miután a világsajtó közölte Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentését, amely szerint Moszkva a jelenlegi körülmények között, az Európai Unió ellenkezése miatt nem tudja megkezdeni a Déli Áramlat építését.
Vucic kiemelte: nem örül Putyin döntésének. Hangsúlyozta, hogy Szerbiának nincs köze ehhez a döntéshez. "Most az Európa-barát és oroszbarát felek mutogathatnak egymásra, hogy ki miért hibás, de Szerbia semmilyen módon nem vétkes" - fogalmazott a szerb kormányfő. Hozzáfűzte, hogy Szerbia több mint hét évet áldozott a Déli Áramlat gázvezeték projektjére, és kitartott mellette akkor is, amikor nagy nyomást gyakoroltak miatta az országra.
Vucic azt is hangsúlyozta: Szerbia lakosainak nem kell aggódniuk a gázellátás miatt sem idén, sem jövőre, jóllehet a Déli Áramlat nagyobb energiabiztonságot jelentene az országnak.
A Déli Áramlat szerbiai szakaszának megépítéséről szóló megállapodást júliusban írták alá. A megállapodás értelmében a 421 kilométeres szerbiai szakasz építése az év végéig elkezdődött volna. A szerb miniszterelnök korábbi becslése szerint a projektben részt vevő vállalatok bevétele elérhette volna a 350 millió eurót is, illetve a több évig tartó munkálatok során 25 ezer embert alkalmaztak volna közvetlenül, közvetetten pedig akár 100 ezer ember is munkához juthatott volna a projektnek köszönhetően.