Dél-Korea már nem különleges kereskedelmi partnere Japánnak
Japán eltávolította Dél-Koreát különleges kereskedelmi státusú partnerei listájáról pénteken, tovább rontva ezzel a két ország viszonyán, amely amúgy is feszült a háborús kényszermunka kompenzációját övező viták miatt. Ezt követően Dél-Korea jelezte, hogy szintén törli Japánt különleges kereskedelmi státusú partnerei listájáról.

Szeko Hirosige gazdasági, kereskedelmi és iparügyi miniszter sajtótájékoztatón kijelentette, hogy nemzetbiztonsági okokból volt szükség az augusztus 28-tól hatályos intézkedésre, és a dél-koreai exportellenőrzés terén megnyilvánuló hiányosságokat emlegetett.
A tárcavezető arra hivatkozott, hogy Szöul aláásta a két ország bizalmi viszonyát, miután többször figyelmen kívül hagyta vagy későn válaszolt Japán problémás szállítmányokra vonatkozó kérdéseire. Szeko aláhúzta: Tokió nem biztos benne, hogy Dél-Korea megakadályozná a kényes, fegyvergyártáshoz is felhasználható anyagokkal kapcsolatos visszaéléseket.
Ko Min Jung, a dél-koreai elnöki hivatal szóvivője mélységes sajnálatának adott hangot Tokió lépése miatt.
"Kormányunk határozott fellépéssel válaszol Japán tisztességtelen intézkedésére" - idézte a Yonhap dél-koreai állami hírügynökség Kót.
Abe Sindzó japán miniszterelnök kormányának nem ez az első gazdasági intézkedése, amely hátrányosan érinti Dél-Koreát. A tokiói kabinet július elején úgy döntött, hogy egyedi elbírálás alá veszi három olyan anyag Dél-Koreába irányuló exportját, amelyet okostelefonok és más elektronikai eszközök gyártásához, illetve félvezetőkhöz használnak.
Mun Dzse In dél-koreai elnök a televízióban élőben közvetített, szokatlanul határozott hangvételű pénteki beszédében szintén ellenlépésekkel fenyegetett.
- szögezte le miniszterei előtt a Koreai-félsziget 1910-től 1945-ig tartó japán megszállására utalva.
Mun önző mitugrásznak nevezte Japánt, amely tönkreteszi a globális ellátási láncot. Az államfő azt pedzegette, hogy Tokió valódi szándéka csapást mérni gazdasági vetélytársára.
Hong Nam Ki dél-koreai gazdasági és pénzügyminiszter pénteken közölte, hogy panaszt tesznek a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) a japán exportkorlátozások miatt.
A szomszédos országok viszonya azt követően keseredett meg, hogy a dél-koreai legfelsőbb bíróság tavaly arra kötelezett több japán vállalatot: fizessen kárpótlást a Koreai-félsziget 1910-től 1945-ig tartó japán megszállása alatt kényszermunkára kötelezett dél-koreaiaknak. Tokió azzal érvelt, hogy a jóvátételek kérdését lezárták a kétoldalú kapcsolatokat rendező 1965-ös szerződésben. Szöul jelezte, hogy nem avatkozhat bele a polgárjogi ügyekbe, és tiszteletben tartja a bíróság döntését.