Davutoglu: az Égei-tenger nem lesz a "menekültek temetője"
A kormányfő beszédében megerősítette azt a korábbi hírügynökségi értesülést, amely szerint két szíriai állampolgár is érkezett a hétfői hajókon a nyugat-törökországi Dikili városába. Törökország ezzel párhuzamosan 78 szíriai migránst küldött Németországba - tért ki rá.
Hétfőn megkezdődött a menekültek visszaszállítása Görögországból Törökországba: három hajón összesen 202 személyt toloncoltak ki Híosz és Leszbosz görög szigetekről.
Davutoglu a kurd konfliktusra vonatkozóan, a törökországi kurd kisebbség autonómiájáért küzdő Kurdisztáni Munkáspártra (PKK) utalva kijelentette: senki ne várja Törökországtól, hogy egy fegyveres terrorszervezettel párbeszédet folytasson. Recep Tayyip Erdogan török elnök hétfőn azt mondta, hogy eljárt az idő a PKK-val való megbékélés felett. Az államfő szerint a két félnek már nincs mit megvitatnia, a PKK lázadói vagy megadják magukat, vagy a török biztonsági erők "ártalmatlanítják" őket. Harmadik út nincs - jelentette ki és megfogadta, hogy pontot tesz a kurdok három évtizede zajló fegyveres felkelésének végére.
A török kormányfő felszólalásában támogatásáról biztosította Azerbajdzsánt az örmények lakta Hegyi-Karabah határán zajló konfliktussal kapcsolatban. Úgy fogalmazott: "hadd tudja az egész világ, hogy Törökország és Azerbajdzsán az idők végezetéig vállvetve állnak egymás mellett".
Örményország és Azerbajdzsán az 1980-as évek vége óta konfliktusban áll egymással Hegyi-Karabah ügye miatt. Szombatra virradó éjszaka hirtelen kiéleződött a konfliktus, a tüzérség és a légierő bevonásával harci cselekmények kezdődtek. A felek egymást vádolják a tűzszüneti megállapodás megsértésével. Davutoglu elítélte a szerinte Örményország által indított támadásokat.