Davutoglu: a szíriai kurdok Oroszország zsoldosai
Kifejtette: a PYD és a YPG nem a kurdok érdekeit képviselik, de még csak nem is Szíriáét. "A kurdok államának védelmezője Törökország. Senki meg ne próbálja kihasználni a kurdokat" - hangsúlyozta.
A miniszterelnök hozzátette, hogy Törökország azóta vált a kurd szervezetek elsődleges célpontjává, amióta Ankara és Moszkva viszonya feszültté vált.
Néhány nappal ezelőtt a török tüzérség az észak-szíriai Azaz környékén támadta az YPG állásait, ahol a kurd erőknek az orosz légierő támogatásával sikerült elfoglalniuk egy katonai repülőteret a Bassár el-Aszad szíriai elnök ellen harcoló fegyveresektől.
Davutoglu azzal fenyegette meg az YPG-t, hogy ha megközelíti Azaz városát, a legsúlyosabb török válaszlépéssel kell számolnia. Ha pedig az elfoglalt repülőteret a mérsékelt ellenzéki erők vagy ártatlan civilek ellen használja fel, a törökök megsemmisítik azt. Kiemelte: Törökország megelőző intézkedéseket tesz annak érdekében, hogy elkerülje a háborút.
Ankara nem nézi jó szemmel a kurdok katonai sikereit Irakban és Szíriában, mert attól tart, hogy határai mentén egy egységes kurd állam jöhet létre, amelyet nemzetbiztonsági kockázatnak tart, különösen annak fényében, hogy délkeleti tartományaiban rengeteg kurd nemzetiségű lakos él.
Napközben egy másik török tisztviselő azt közölte, Törökország arra kérte az Egyesült Államok vezette - terrorizmusellenes - koalícióban részt vevő államokat, hogy közösen hajtsanak végre szárazföldi hadműveletet Szíriában.
A tisztviselő szerint ilyen akció nélkül "lehetetlen véget vetni" a konfliktusnak. Jelenleg folynak a tárgyalások a szövetségesek között, és ha megegyezés születik, Törökország is részt vesz a katonai akcióban. Ankara egymaga ugyanakkor nem indít szárazföldi támadást - tette hozzá.
Visszautasították az oroszok, hogy légicsapásokat mértek civilekre
Határozottan visszautasította kedden Moszkva azokat a vádakat, hogy orosz harci repülőgépek mértek légicsapásokat kórházakra, iskolákra és más civil célpontokra Szíriában, több polgári lakos halálát okozva.
"Kategorikusan visszautasítjuk ezeket az állításokat. Akik így nyilatkoznak, sohasem tudják semmilyen módon alátámasztani ezt" - mondta kedden Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője.
Hétfőn az észak-szíriai Aleppó és Idlíb tartományokban legalább öt egészségügyi intézményt és két iskolát ért rakétacsapás, és a támadásokban az ENSZ szerint közel ötven civil halt meg, köztük gyerekek. A támadásokat Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár "a nemzetközi jog súlyos megsértésének" tekinti.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű szíriai emigráns szervezet szerint orosz harci repülők vették célba az Idlíb tartományban fekvő egészségügyi létesítményt, amely az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nemzetközi segélyszervezet támogatásában részesül.
Rijád Hadad, Szíria moszkvai nagykövete hétfőn úgy nyilatkozott, hogy a szóban forgó kórházat amerikai repülőgépek bombázták.
Az Egyesült Államok elítélte az észak-szíriai csapásokat, a Bassár el-Aszad szíriai elnök vezette rezsimet és orosz szövetségesét téve felelőssé a történtekért.
Ahmet Davutoglu török miniszterelnök kedden szintén hevesen elítélte a szíriai hadsereget támogató orosz légicsapásokat. "Ezek a barbár, hitvány és kegyetlen repülők szeptember óta bombázzák Szíriát anélkül, hogy különbséget tennének civilek, gyerekek és katonák között" - hangoztatta Davutoglu a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) tagjai előtt felszólalva.