2015. február 6., 15:26

Csaknem kétszeresére nőtt az adathalászattal kapcsolatos esetek száma

POZSONY. Szlovákiában a tavalyi évben jelentősen megszaporodott az internetes csalások révén elkövetett bűncselekmények száma, ezen belül is elsősorban az ún. phising, magyarán az adathalászat. A Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség pénzügyi egysége által feljegyzett esetek száma évközi szinten csaknem a duplájára nőtt.
Szlovák állampolgárok pénzügyi ellenszolgáltatásért cserébe kölcsönzik vagy bérbe adják folyószámláikat. Ezekre a bankszámlákra aztán olyan összegek kerülnek átutalásra, amelyeket gazdag nyugat-európai országokbeli – főként hollandiai, németországi és nagy-britanniai – ügyfelek számláiról tulajdonítottak el. Míg 2013-ban a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) pénzügyi egysége összesen 230 esetet könyvelt el, addig tavaly már több mint 450 ilyen bűncselekményt követtek el, tájékoztatott róla Peter Èarnecký, a pénzügyi egység igazgatóhelyettese.

A bűncselekmények említett formájának hátterében álló bűnbandák rendszerint nem Szlovákiából, hanem javarészt Ukrajnából, Fehéroroszországból, Romániából és Oroszországból származnak – mutatott rá Èarnecký, elmagyarázva, hogy a hiszékeny emberek Magyarországon, Lengyelországban, Csehországban is gyakran a bűnözők csalásainak áldozataivá lesznek, igaz, még mindig alacsonyabb számban, amint az Szlovákiában jellemző.

Elsősorban külföldi cégeknél, vállalatoknál való munkalehetőséggel csábítják a gyanútlan személyeket, amelyeknél aztán például közvélemény-kutatással kapcsolatos feladatokat kellene ellátnia a csalás leendő áldozatának. Az ilyen álláshirdetésekre ráharapó személyekkel az álmunkáltató közli, hogy bizonyos pénzösszeget utal át annak számlájára, mely összeget aztán tovább kell küldenie, esetleg készpénz formájában ki kell vennie a számlájáról, hogy azt követően a pénzt egy másik számlára helyezze.

A gyanútlan személyek ezáltal azt kockáztatják, hogy bűnrészességgel vádolják meg őket a hatóságok, hiszen gyakorlatilag bűncselekményből származó pénzösszeg tisztára mosásában működnek közre. A 2013-as évben a NAKA ilyen címen összesen 6 személlyel szemben járt el, de senkit sem vádoltak meg. Èarnecký ugyanakkor rámutatott, ennek elsődleges oka az, hogy az ilyen bűnesetekben be kell bizonyítani az illetékes szervnek, hogy az illető a bűncselekményt szándékosan követte el és tudatában volt tettének, ami nem egyszerű feladat.

Èarnecký arra is figyelmeztetett, hogy a bankok az esetek döntő többségében arra szólítják fel ügyfeleiket, hogy azok küldjék vissza a feladónak az illetéktelenül a számláikra került összegeket, ellenkező esetben bűnrészességet kockáztatnak.

A Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség pénzügyi egysége nem vizsgálódik közvetlenül az egyes esetekben, hanem azokat a javarészt külföldi illetékes bűnüldöző szerveknek továbbítja. A nyomozati eljárás során ugyanakkor jogában áll 72 órán keresztül feltartóztatni a gyanús pénzügyi tranzakciók tárgyát képező összegeket. Az egység tavaly nemzetközi szervezett bűnözés kapcsán összesen 64,5 millió eurót foglalt le.

Az ún. phising, vagyis adathalászat esetében olyan csalásokról beszélünk, amikor az elkövetők különféle csalétkek révén kitudakolják, megkaparintják a gyanútlan internetes felhasználóktól vagy az internetbanking szolgáltatással élőktől folyószámláik jelszavát, hozzáférési kódjaikat. Az így szerzett pénzösszegeket aztán a tettesek meglehetősen bonyolult módon és legalább egy készpénzes pénzügyi művelet útján egy másik számlára helyezik át, hogy homályba vesszen az eredetük és lehetetlenné tegyék, hogy őrizetbe vegyék őket.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.