2016. március 5., 10:33

Ciprasz nem tart Görögország elszigetelődésétől

ATHÉN. Görögország Európa alapvető értékeit védelmezi, és nem szigetelődik el a menekültválságban - mondta Alekszisz Ciprasz görög kormányfő a Bild című német lapnak.

A szombati számban megjelenő interjúból a lap online felületén előzetesen közölt részletek szerint a radikális baloldali Sziriza politikusa kiemelte, hogy nem Görögország szigetelődik majd el, hanem akik "szögesdrótot húztak fel, a menekülteket erőszakkal elűzik, és erőddé változtatják országukat".   

Görögország "ezzel szemben szövetségben áll a szolidaritást tanúsító országokkal", amelyek ráadásul éppen olyan országok, amelyekkel "a pénzügyi válságban még nagyon nagy problémáink voltak" - tette hozzá Alekszisz Ciprasz.   

A balkáni migrációs útvonalat lezáró államokról azt mondta, hogy lépésük "nem barátságos", "ellentétes minden szabállyal, és szembemegy egész Európával". Ezek az országok akciójukkal "tönkreteszik Európát" - hangsúlyozta a görög miniszterelnök. Úgy vélte, hogy országa az egyetlen uniós tagállam, amely eleget tesz kötelezettségeinek, a menekültügyi helyzet pedig ugyan nehéz, de a hatóságok ellenőrzése alatt van. Az országban jelenleg 30 ezer menekült tartózkodik, és további 20 ezernek van még hely - mondta. "Kötelezettségeinket több mint 100 százalékban teljesítettük, míg mások 10 százalékot sem teljesítettek, és inkább minket bírálnak" - fogalmazott Alekszisz Ciprasz.   

"Görögország egyedül nem tudja megoldani a menekültválságot, a szabályokat pedig nem szándékosan sértettük meg, a feladat egyszerűen túlterhel minket. Szárazföldi határunk védelmével nincs gond, de a partvonalunk több mint 10 ezer kilométer hosszúságú" - tette hozzá.   

A Görögországba érkezett "menekültek tovább akarnak menni észak felé, de nem tudnak", ezért megfelelő szállást kell nekik biztosítani. Ugyanakkor igazságosan szét kell osztani őket az uniós tagállamok között, mert Görögország nem lehet tartósan a "tábora" olyan embereknek, "akik egyáltalán nem szeretnének itt lenni". "Meg kell érteni a menekültek mentalitását. Otthonukban bombázták őket, és az életüket kockáztatták menekülés közben, hogy eljussanak Görögországba, Európa kapujába, de Mekka számukra odébb van, észak felé" - mondta Alekszisz Ciprasz.   

"Hogyan tartóztathatnánk fel embereket, ha tovább akarnak menni? Bezárni nem tudjuk őket, mert az ellentétes a nemzetközi szerződésekkel. Mi csak segíteni tudunk, kimentjük ezeket az embereket a tengerből, ellátjuk és regisztráljuk őket. Ezután mind tovább akarnak menni, ezért az áttelepítési eljárás az egyetlen megoldás" - emelte ki a görög miniszterelnök.

Arra a kérdésre, mi történne, ha Németország is lezárná határát, Alekszisz Ciprasz azt mondta, hogy már most vannak országok - köztük Ausztria és Macedónia -, amelyek lezárták határukat, méghozzá anélkül, hogy Németország ilyen döntést hozott volna, "vagyis már most szükséghelyzet van".

Cerar: megkérdőjelezhető Németország szerepe a migrációs válságban

Németország szerepe a migrációs válságban a kétértelmű üzenetek miatt egyre inkább megkérdőjelezhető - mondta Miro Cerar szlovén miniszterelnök a Mladina című szlovén hetilapnak adott interjújában, amely pénteken jelent meg.

"Németország kétértelmű jeleket küld a menekülteknek" - jelentette ki Cerar. Egyrészt hívja őket, másrészt viszont korlátozza a lehetőséget számukra, hogy Németországba jussanak - tette hozzá. Jelezte, hogy személyesen nagyra becsüli Angela Merkel német kancellárt, amiért a migránsválság kezdetén emberségesen állt a menekültekhez és meghívta országába azokat, aki rászorulnak a segítségre, de a szlovén miniszterelnök szerint Merkel "nem volt elég precíz", és kijelentésével elindított egy bevándorlási hullámot.

Nemcsak menekültek jönnek háborús területekről, hanem gazdasági bevándorlók is, akik destabilizálják azokat az országokat, amelyeken áthaladnak - hangsúlyozta a kormányfő. Utalt arra: szűkültek a migránsok lehetőségei, hogy Németországba juthassanak, s ez először Ausztriát érintette kellemetlenül. Úgy vélte, hogy "kétértelmű", ha "az egyik oldalon üdvözlöd a migránsokat, a másik oldalon viszont elutasítod őket".

Miro Cerar a saját országára is kitért az interjúban. Elítélte a nagyfokú idegengyűlöletet, amelyet szerinte a jobboldal gerjeszt. Szerinte az ellenzék politikailag akar profitálni a migrációs válságból, és alaptalanul kelt félelmet az emberekben azzal, hogy egyfajta bizonytalanságot és instabilitást sugall. Ugyanakkor hozzátette: a szélsőbaloldali pártoknak az az álláspontja, amely a határok nyitottságát és nagyobb számú migráns befogadását szorgalmazza, ugyancsak veszélyes, mert biztonsági kockázatot jelent az ország számára. Cerar arról is beszélt, hogy Szlovéniának a folyamat végén be kell fogadnia néhány ezer migránst területén, de - mint mondta - csak meghatározott időre.

Megosztás