Chovanec új bevándorlási hullámra számít tavasszal
"Európa zsákutcába indult. Az idő ezt meg fogja mutatni" - mondta Chovanec a bizottság tagjainak az európai uniós belügyminiszterek keddi döntésére hivatkozva.
Az európai uniós belügyminiszteri fórumon a négy visegrádi állam közül a kvótákat Csehország, Szlovákia és Magyarország utasította el, míg Lengyelország a többséghez csatlakozva megszavazta. Elutasító álláspontra helyezkedett Románia is, Finnország pedig tartózkodott.
"Az értelmes projekteket készek vagyunk támogatni, akár Magyarországnak, akár Olaszországnak, vagy Görögországnak is támogatást tudunk nyújtani" - fejtette ki a cseh belügyminiszter.
Martin Stropnicky védelmi miniszter szerda este felajánlotta Csehország segítségét Magyarországnak a schengeni határ őrzéséhez. A tárca és a hadsereg közösen elemzi, mit tudnának Magyarországnak nyújtani. A cseh hírügynökség úgy értesült, hogy Prága a határ őrzésre szolgáló eszközök kiküldését mérlegeli a megfelelő katonai személyzettel együtt. "Szeretnénk kifejezni szolidaritásunkat konkrétan, gyakorlati téren is. Jelenleg a Cseh Köztársaság hadseregével együtt elemezzük lehetőségeinket, mit tudnánk nekik nyújtani" - pontosította a Twitteren megjelent bejegyzését Stropnicky.
Cseh források szerint Prága műszaki eszközöket és néhány tucatnyi képzett kezelő személyzetet, katonát küldhetne Magyarországra. Már korábban felmerült, hogy a csehek az emberek mozgását figyelő speciális műszaki eszközöket küldhetnének.
Milan Chovanec a cseh közszolgálati hírtévé (ÈT24) egyik vitaműsorában ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy Magyarország katonai tehergépkocsikat kért, és a csehek elemzik a kérés teljesítésének lehetőségét.
A belügyminiszter a parlamenti bizottságban elhangzott beszédében visszautasította azokat a sajtóban megjelent véleményeket, miszerint a csehek idegengyűlölők lennének, mert nem akarnak befogadni migránsokat. "Nem idegengyűlölőek a csehek, jelenleg is félmillió idegen él az országban"- jelentette ki Chovanec. "Azt a szírt, afganisztánit vagy pakisztánit, aki nem akar nálunk maradni, nem tudjuk a lábánál fogva visszahúzni, ha ő Németországba akar menni, ahol hozzátartozói vannak" - mutatott rá a miniszter.
Milan Chovanec úgy véli: ha az év végéig nem történnek konkrét intézkedések a migrációs válság megoldása érdekében, a bevándorlási hullám tavasszal újraindul, és a jelenleginél is erősebb lehet. A miniszter szerint a csehországi menekülttáborokban jelenleg mintegy 680 szabad szálláshely van.
Sobotka: Csehország támogatja a közös európai határőrség létrehozását
Csehország kész bekapcsolódni a közös európai uniós határőrség létrehozásába, amely a külső schengeni határokat védené - jelentette ki Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök csütörtökön a kelet-csehországi Hradec Královéban a helyi egyetemen tett látogatásakor.
"A közös határőrség felállításának gondolatát tegnap (szerdán) a tárgyalásokon támogattam. És nem voltam egyedül" - mondta Sobotka újságíróknak. Szerdán Brüsszelben csúcstalálkozót tartottak az Európai Unió vezetői, amelynek fő témája a migrációs válság megoldása volt.
A miniszterelnök szerint Csehország kész katonákat és rendőröket küldeni a közös európai határőrségbe. A konkrét javaslatot a testület létrehozására Sobotka szerint az Európai Bizottságnak kell kidolgoznia és megtennie.
A cseh miniszterelnöknek meggyőződése, hogy a közös határőrség felállításának gondolata nagyon fontos. "Jól látható, hogy több ország vagy nem hajlandó, vagy nem képes biztosítani a külső schengeni határok őrzését. A közös európai határőrség működtetése ezeken a határokon helyénvaló lenne" - hangsúlyozta Bohuslav Sobotka. Személyes véleményének hangot adva megjegyezte, hogy például Görögország jelenleg nem képes biztosítani a külső schengeni határok megvédését.