Brit választások - Nyert, de elvesztette abszolút többségét a Konzervatív Párt

A pénteken kora reggelig beérkezett, csaknem végleges mandátummegoszlások alapján matematikailag lehetetlen, hogy a konzervatívok megszerezzék az abszolút többséghez minimálisan szükséges 326 képviselői helyet a 650 fős alsóházban.
A BBC péntek reggel közölt modellszámításai szerint a Konzervatív Párt 318, a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt 262 alsóházi mandátumot szerezhetett a csütörtöki választáson.
A 2015-ben megválasztott előző alsóházban a konzervatívoknak 330, a Munkáspártnak 232 képviselője volt. A konzervatív frakció létszáma az előrehozott választások bejelentésének idején, április 18-án 17-tel haladta meg a többi alsóházi pártcsoport együttes létszámát. Az új alsóházban a többi párt összesített frakciólétszáma 14-gyel meghaladhatja a konzervatívokét, bár az észak-írországi unionista pártok hagyományosan a Konzervatív Párt szövetségesei.
A legnagyobb ulsteri protestáns erő, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) várhatóan tíz képviselővel lesz jelen a londoni alsóházban, és ez elégséges lehet ahhoz, hogy a Konzervatív Pártot alkalmanként abszolút többséghez segítse egy-egy sarkalatos horderejű szavazáson.
Az eredménnyel mindazonáltal kialakult a brit politikai szótár meghatározása szerinti "hung Parliament", vagyis az olyan összetételű, "függő" alsóház, amelyben egyik párt sem szerzi meg a stabil önálló kormányzáshoz szükséges többséget. Ennek a helyzetnek nincsenek nagy hagyományai Nagy-Britanniában, ahol a II. világháború óta eltelt hét évtizedben kizárólag a Konzervatív Párt és a Munkáspárt miniszterelnökei váltogatták egymást a Downing Street 10. alatti rezidencián, a legtöbbször egypárti kormányok élén, az esetek zömében többé-kevésbé biztos alsóházi többséget tudva a hátuk mögött.
May: a konzervatívok stabilitást teremtenek
Nagy-Britanniának egy ideig stabilitásra van szüksége, és ha a konzervatívok győznek a választásokon, akkor teljesítik a kötelességüket: megteremtik ezt a stabilitást - jelentette ki Theresa May brit miniszterelnök péntek hajnalban, a választások másnapján, miután kiderült, hogy saját választókörzetében ő győzött.
"Ha az előrejelzésnek megfelelően a konzervatív párt nyerte el a legtöbb helyet, és valószínűleg a legtöbb szavazatot, akkor ránk hárul a stabilitási időszak megteremtésének feladata, és pontosan ezt fogjuk tenni. A szándékom ugyanaz ma reggel, mint bármikor korábban. A kampányban elmondtuk, melyek a fő szempontjaink: hogy jó Brexit-megállapodást tudjunk kötni" - tette hozzá.
Corbyn lemondásra szólította fel Theresa Mayt
Jeremy Corbyn, a brit Munkáspárt vezetője lemondásra szólította fel Theresa Mayt a toryk "rossz" választási eredménye miatt. Corbyn szerint a kormányfő azért írta ki az előrehozott választásokat, hogy nagy arányban győzzön, és ezáltal meg tudja erősíteni a tekintélyét. De az elvesztett mandátumokkal együtt elvesztette a bizalmat is, és ez elég kell, hogy legyen neki ahhoz, hogy távozzon, és utat engedjen egy munkáspárti kormánynak, amely "igazán képviselni tudja ezt az országot". A szavazók "a reményt választották, és hátat fordítottak a megszorító politikának".
A Munkáspárt kampánya megváltoztatta a politikát az országban, ezáltal Nagy-Britannia egy "más, alapvetően jobb hely lehet" - szögezte le. Õ is azután nyilatkozott, hogy kiderült: saját választókörzetében ő győzött.
Nicola Sturgeon skót miniszterelnök péntek hajnali nyilatkozatában úgy vélekedett, hogy a választás eredményeképpen rendkívül nehéz lett Theresa May helyzete. A konzervatívok romló eredményét azzal magyarázta, hogy a kampány legvégén a Munkáspárt szerepelt jobban, és támogatókat tudott elhódítani riválisától. Sturgeon egyúttal méltatta, hogy a jelek szerint Skóciában pártja, a Skót Nemzeti Párt (SNP) megnyerte a választást.
Nyilatkozott az Európai Unióból való brit kilépés (Brexit) irányításával megbízott miniszter, David Davis is. Õ úgy vélte, hogy az első eredmények és a prognózisok arra mutatnak: az ország átalakulóban van, különösen Skóciában és Anglia északi részében. Az országot megosztó szavazás volt - fogalmazott, de jelezte, hogy a következtetések levonásával megvárja a tényleges eredményeket.
Nigel Farage, a Brexit melletti kampány egyik vezetője, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának (UKIP) volt elnöke úgy vélte, a választások megmutatták, hogy Corbyn "erősebb és őszintébb" személyiség, mint Theresa May. Õ is úgy látja, hogy a munkáspárti vezetőnek sikerült új szavazókat elhódítania a Brexit-pártiak és -ellenzők közül egyaránt.
A Munkáspárt kész lenne a kisebbségi kormányzásra
Kész lenne kisebbségi kormány megalakítására Nagy-Britanniában az ellenzéki Munkáspárt a csütörtöki előrehozott választások nyomán - jelentette ki a Munkáspárt egyik szóvivője, Emily Thornberry csütörtök éjszaka. A BBC televíziónak nyilatkozva azt mondta, hogy az eredmények azt mutatják, a Labour kormányra kerülhet.
Jeremy Corbyn, a brit Munkáspárt vezetője is hangoztatta, hogy pártja "készen áll az ország szolgálatára". Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről szóló tárgyalásoknak a tervezett időpontban, tíz nap múlva mindenképpen el kell kezdődniük, mivel a kilépési folyamat a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválásával már elindult.
Az első exit pollok közzététele után a Liberális Demokraták Twitter-üzenetben adták tudtul, hogy nem terveznek részt venni semmilyen koalíciós tárgyalásban. Ezt a pártot a választás előtti elemzések a Munkáspárttal és esetleg a Skót Nemzeti Párttal (SNP) képzelték el közös koalícióban.
Az észak-írországi unionista pártok közé tartozó DUP egyik képviselője, Jeffrey Donaldson viszont a BBC-nek nyilatkozva arról beszélt, hogy készek tárgyalni a konzervatívokkal az abszolút többség megteremtése érdekében. Úgy ítélte meg, hogy pártjuk számára nagyon kedvező eredmény született.
Az észak-írországi nacionalista párt, a Sinn Fein elnöke, Gerry Adams bejelentette, hogy továbbra sem kívánják elfoglalni megnyert képviselői helyeiket a brit parlamentben. Ez azért bír fontossággal, mert az üres parlamenti helyek miatt kevesebb képviselő is elég lehet az abszolút többség megszerzéséhez.
George Osborne, az előző konzervatív kormány pénzügyminisztere úgy kommentálta az exit pollok eredményét, hogy sokáig lehet majd boncolgatni, miért alakult így. Úgy vélte, kérdések vetődhetnek fel nemcsak a kampánnyal, hanem a Konzervatív Párt vezetésének jövőjével kapcsolatban is.
Gyengült a font, Theresa May pozíciója is bizonytalan
Jelentősen gyengült az angol font péntek hajnalban arra a hírre, hogy az előrehozott brit parlamenti választásokról közölt exit poll szerint a kormányzó Konzervatív Párt nem sokkal a Brexit-tárgyalások tervezett kezdete előtt elveszíthette abszolút többségét a londoni alsóházban. Londoni pénzügyi elemzők szerint ha ez az előrejelzés valósnak bizonyul, Theresa May miniszterelnök pozíciója is bizonytalanná válhat.
A font a dollárhoz képest egy ideig 1,5 százalékot meghaladó veszteségben is járt, 1,27 dollár/fontra gyengülve az elmúlt hetek 1,30 dollár/font körüli árfolyamairól. Az euróval szemben - a font szempontjából 1,7 százalékos veszteséggel - 0,88 font/euró feletti árfolyamokat is mértek az exit poll után első percekben.
Később a font valamelyest visszaerősödött, de az exit poll előtti értékeknél továbbra is gyengébb.
Maynak "át kell gondolnia a pozícióját"
Theresa May brit miniszterelnöknek "át kell gondolnia a pozícióját", miután a "rettenetes" választási kampány eredményeképpen a Konzervatív Párt elveszítette a parlamenti többségét - közölte pénteken Anna Soubry konzervatív parlamenti képviselő a BBC-nek nyilatkozva.
Soubry az első konzervatív párti politikus, aki a választási eredmények fényében burkoltan ugyan, de azt a véleményt fogalmazta meg, hogy a vártnál rosszabb szereplés miatt Theresa Maynak meg kell fontolnia lemondását.
"Õ nagyon nehéz helyzetben van, ő rendkívüli és nagyon tehetséges nő, nem riad meg a nehéz helyzetekben, de most természetesen át kell gondolnia a pozícióját" - fogalmazott Soubry.
A képviselő - aki szűk többséggel nyert a közép-angliai választási körzetében - kifejtette, hogy Theresa May kezdeményezte a választást, azt várva, hogy pártja megerősödve kerül ki belőle. "Õ mindig vállalja a felelősséget, és tudom, most is vállalni fogja a kampány lebonyolításáért" - mondta Soubry, aki tavaly júliusig az üzleti, energia és ipari stratégia miniszterhelyettese volt.
Theresa May nem kíván lemondani
A BBC kormányforrásokból származó péntek reggeli értesülése szerint Theresa May brit miniszterelnök nem kíván lemondani, annak ellenére sem, hogy az általa vezetett Konzervatív Párt az előző napi előrehozott parlamenti választásokon elvesztette abszolút többségét az alsóházban.
A véglegeshez közeli adatok szerint a választásokon a Konzervatív Párt a szavazatok 42 százalékát szerezte meg, a legnagyobb ellenzéki erőre, a Munkáspártra 40 százaléknyian szavaztak. Az első modellszámítások alapján a konzervatív frakció létszáma 318-319 tagú lehet.
