2019. szeptember 30., 19:05

Brit pénzügyminiszter: a brit kormány garantálja a kieső EU-támogatásokat

A brit pénzügyminiszter szerint a kormány garantálja azoknak az EU-támogatásoknak a folyósítását, amelyektől az egyes üzleti szervezetek, illetve az Egyesült Királyságot alkotó nemzetek önkormányzatai a brit EU-tagság rendezetlen, megállapodás nélküli megszűnése esetén elesnének.

brexit-sajid-carolin.jpg
Fotó: Archívum

Sajid Javid a kormányzó brit Konzervatív Párt Manchesterben zajló éves kongresszusának hétfői munkanapján felszólalva kijelentette: a kormány által tett előkészületek révén az ország "készen áll" akár a megállapodás nélküli Brexitre is.

Javid - a Brexit jelenleg érvényes október 31-i határnapjára utalva - úgy fogalmazott: nem az a kérdés, hogy az Egyesült Királyág kilép-e az Európai Unióból, hanem "napok kérdése" a kilépés, megállapodással vagy anélkül.

A pénzügyminiszter még felszólalása előtt, a BBC rádiónak nyilatkozva azt mondta, hogy a kormány "jelentős gazdaságpolitikai válaszlépéseken" dolgozik az esetleges megállapodás nélküli Brexit gazdasági hatásainak enyhítésére.

Javid ezeket nem részletezte, de kongresszusi beszédében annyit elmondott: megállapodott az üzleti szervezetekkel és az Egyesült Királyság nemzeteinek önkormányzataival arról, hogy London megállapodás nélküli Brexit esetére teljes egészében garantálja azokat az összesen 4,3 milliárd fontnak megfelelő célzott EU-támogatásokat, amelyeknek folyósításával e szervezetek a következő egy évre számoltak.

Hozzátette: tudja, hogy a megállapodás nélküli Brexit kihívást jelentene számos üzleti szervezetnek és háztartásnak, de a felkészülés a megállapodásos, rendezett Brexitet valószínűbbé, a megállapodás nélküli kilépést kezelhetőbbé teszi.

Sajid Javid szerint ma már az összes brit minisztériumnak megvannak a forrásai arra, hogy felkészüljön a megállapodás nélküli Brexitre. A vezető brit üzleti szerveződések azonban nem ennyire derűlátók.

A Brit Iparszövetség vezérigazgatója, Carolyn Fairbairn nemrégiben közzétett felhívásában közölte: a megállapodás nélküli kilépés az EU-ból már rövid távon súlyos fennakadásokat, hosszú távon ugyancsak súlyos versenyképességi károkat okozna a brit üzleti szektorban.

Hozzátette: a CBI becslése szerint azok a vámterhek, amelyek az EU-val folytatott kereskedelemben egyik napról a másikra megjelennének rendezetlen kilépés esetén, 20 milliárd font többletköltséggel terhelnék meg a brit vállalati szektort. Az iparszövetség vezetője szerint 150 ezer brit vállalatnak semmiféle infrastruktúrája nincs a hirtelen megjelenő vámterhek kezelésére.

Carolyn Fairbairn a The Sunday Times című konzervatív vasárnapi brit lapnak nyilatkozva nemrégiben kijelentette: a megállapodás nélküli kilépés az EU-ból gazdasági válságot okozna Nagy-Britanniában. Hozzátette: a CBI tagvállalatainak 80 százaléka máris halasztja, sőt törli nagy-britanniai beruházásait a Brexit-folyamat bizonytalanságai miatt.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.