Brexit - Tovább lehet lépni a kiválási tárgyalások második szakaszára

A képviselőtestület strasbourgi plenáris ülésén jóváhagyott dokumentumban rámutattak, hogy a rendezett kilépés előkészítése terén számos kérdés még függőben van, amelyeket az egyezmény véglegesítése előtt mindenképp tisztázni kell.
A szövegben figyelmeztettek: a tárgyalások a második szakaszban kizárólag akkor haladhatnak előre, ha a brit kormány teljes mértékben tiszteletben tartja a közös jelentésben vállalt kötelezettségeit, és ezeket maradéktalanul egy világos jogi szerződésbe foglalják.
Az EP néppárti, szociáldemokrata, liberális, radikális baloldali és zöldpárti frakciója által közösen benyújtott határozattervezetet 556 igen szavazattal, 62 nem ellenében, 68 tartózkodás mellett fogadták el a képviselők. Kiemelték: az esetleges átmeneti intézkedések csak akkor hagyhatók jóvá, "ha biztosítják a jogok és kötelezettségek megfelelő egyensúlyát, időben korlátozottak - legfeljebb három évre szólnak -, és rendelkeznek az uniós vívmányok érvényességének meghosszabbításáról". Ennek kapcsán hangsúlyozták, az átmeneti időszakban az Egyesült Királyság nem lehet része az EU intézményeinek és szerveinek, viszont az újonnan elfogadott uniós szabályokat ennek ellenére el kell fogadnia.
A határozatban végezetül kívánatosnak nevezték a lehető legszorosabb jövőbeli kapcsolat kialakítását az Egyesült Királyság és az Európai Unió között.
Antonio Tajani, az EP elnöke leszögezte, az előző heti előzetes megállapodást teljes egészében bele kell foglalni majd a kiválási szerződésbe, ellenkező esetben nem folytathatóak tárgyalások a kereskedelmi kérdésekről. "A megfelelő előrelépés elérése nem azt jelenti, hogy minden probléma meg van oldva" - fogalmazott.
Az esetleges kilépési egyezményt a hatályba lépéshez az Európai Parlamentnek is jóvá kellene hagynia.
Barnier: a brit kormány nem fog kifarolni az előzetes megállapodásból
Nem fog kifarolni a brit kormány az Egyesült Királyság uniós kiválásának feltételeiről előző héten elért megállapodásból, azt mielőbb kötelező érvényű jogi szöveggé kell alakítani - mondta Michel Barnier, az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalója az Európai Parlament (EP) szerdai plenáris ülésén.
Előzőleg nagy felháborodást váltott ki Brüsszelben David Davis Brexit-tárgyalásokért felelős brit miniszter kijelentése, miszerint a szigetország távozásának fő kérdéseiről szóló, múlt pénteken tető alá hozott egyezménynek "nincs jogi kötelező ereje", az inkább csak egyfajta "szándéknyilatkozat".
"Nem fogunk elfogadni semmilyen visszalépést. Az egyezséget gyorsan olyan megállapodássá fogjuk alakítani, amely jogilag kötelező mindhárom területen" - közölte Barnier. A következő hónapokban egy "rövid és pontosan meghatározott" átmeneti időszak lesz a felek közötti egyeztetés középpontjában, valamint előzetes tárgyalásokat fognak folytatni a jövőbeli kapcsolatrendszerről - tette hozzá.
A strasbourgi ülésen Guy Verhofstadt, az EP főtárgyalója elmondta, telefonon beszélt Davis-szel, aki biztosította afelől, hogy "egyáltalán nem áll szándékukban" visszatáncolni az egyezségből. A felszólaló képviselők nagy többsége méltatta Barnier munkáját, és üdvözölte a kiválási feltételekről született előzetes egyezséget.
Diplomáciai források szerint az EU-brit jövőbeli kapcsolatrendszerről szóló egyeztetések legkorábban márciusban kezdődhetnek meg, már amennyiben a "huszonhetek" vezetőinek e heti csúcstalálkozóján jóváhagyják a második tárgyalási szakasz megindítását. Ennek célja állítólag az, hogy Londonnak "elegendő ideje" legyen arra, hogy "világosabbá tegye" a jövőre vonatkozó elképzeléseit.
