2012. december 3., 07:38

Borut Pahor nyerte meg az elnökválasztást Szlovéniában

LJUBLJANA. Az előzetes végeredmény szerint 67,4 százalékkal nyerte a vasárnapi szlovéniai elnökválasztási fordulót Borut Pahor volt miniszterelnök.
A szlovén központi választási bizottság honlapján közzétett adatok szerint a szavazatok összeszámlálását követően Pahor 67,4 százalékos eredményt ért el, míg Danilo Türk leköszönő államfő 32,6 százalékot. A választási részvétel szinte bojkottal ért fel: az 1,7 millió választára jogosultnak csupán 42 százaléka adta le voksát.

A megválasztott elnök első nyilatkozatában emlékeztetett kampányának a vezérfonalára, amellyel az egység fontosságát hangsúlyozta. "Úgy vélem, nincs olyan probléma, amelyet közösen ne lehetne megoldani" - szögezte le. Győzelme "valami újnak a kezdete, egy új remény, új idő" - nyilatkozta.

"Bizalomra van szükségünk, egymás kölcsönös tiszteletére, türelemre és a meghallgatás készségére" - fűzte hozzá, célozva a választók távolmaradására és a tervezett szociálpolitikai megszorítások elleni tömegtüntetésekre. Danilo Türk leköszönő elnök az első eredmények közzététele után gratulált kihívójának a választási győzelemhez.

A szociáldemokrata államfőnek, akit öt esztendőre választottak meg, együtt kell működnie a konzervatív Janez Jansa jobbközép kormányával. Mivel Jansa szerint Szlovénia a csőd szélén áll, kormánya a szociális hálón próbál megtakarításokat elérni - Pahor éppen Jansa elődjeként ebben vallott kudarcot.

A 49 éves Pahor országa történetének legfiatalabb államfője. Most is alacsony volt a választói részvétel, hasonlóan a három héttel ezelőtti első fordulóhoz, akkor az 1,7 millió szavazásra jogosultnak a 35,3 százaléka adta le a voksát 16 óráig, most 30,9 százalék.

Szlovénia - egykor a 2004-ben az EU-hoz csatlakozott országok közül a legsikeresebb - mára az euróövezet egyik legnagyobb gondban lévő tagállama, a gazdaság 2009 óta nyolc százalékkal hanyatlott, exportja továbbra is csökken, a megszorítások miatt pedig a belső kereslet is zsugorodik. A munkanélküliség 12 százalékos.

Janez Jansa jobbközép kormánya megszorító csomagjának része a nyugdíjreform és a közszféra dolgozóinak bércsökkentése, ami ellen állandósulnak a tömegtüntetések.
Megosztás