2015. március 21., 13:37

Borult esős időre számíthatunk az elkövetkező napokban

Az elmúlt napok napfényes időjárása a végéhez közeledik. A jövő hetet borult ég, eső jellemzi majd, ami viszont segíthet az allergiában szenvedőknek, enyhíti a tavasz közeledtével a levegőben megjelenő pollen okozta panaszokat.

A tavaszi napéjegyenlőség időszakát éljük, a nappalok egyre hosszabbak, s a jövő hét végén pedig egy újabb változás vár ránk: március 29-én ismét átállunk a nyári időszámításra, tehát az órák mutatóját egy órával előbbre állítjuk.

A napocska is egy órával később bukkan majd elő. Azok, akik például hajnali öt órakor kelnek, ismét úgy érezhetik magukat, mint januárban. A jelenlegi időszakot két ráhatás jellemzi – az egyik az asztronómiai: tehát a tavaszi napéjegyenlőség beköszöntével hosszabbak lesznek a nappalok, a másik pedig egy művi beavatkozás: az óra átállítása – jellemezte az elkövetkező napokat Pavol Faško, a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SMHÚ) munkatársa.

A hétvégén, vasárnap átmenetileg borúsra fordul az idő, de az azt követő magas nyomású légréteg hatására ismét visszatér a tavaszi napsütés. A hét első napjaiban egy, az Alpok és Észak-Olaszország térségében kialakuló alacsony légnyomású légréteg alakítja időjárásunkat, ami főként Szlovákia déli részén egyértelműen növekvő felhősödést és esőt jelent majd.

A tavasz érkeztével a vegetáció is ébredezni kezd, a fák, bokrok virágzanak, megjelennek az allergiát okozó pollenszemcsék is. A légtérbe került mikroszkopikus nagyságú pollen-magvacskákat a szél óriási távolságokra képes repíteni. A mogyorót és az égerfát követően a fűz, a nyár- és a nyírfa is virágzásnak indul. Az allergiások számára talán ez a legrosszabb időszak. Számukra ezért is nagyon fontos az eső.

Ha csapadékos az időjárás, az eső elmossa a pollent, így nem irritálja az allergiára hajlamosakat. Feltételezéseim szerint az elkövetkező héten bekövetkező eső a segítségükre lehet. Az első két-három napban még számíthatunk napfényre, de aztán egyre inkább beborul az ég, csapadékosra fordul az időjárás – magyarázta Faško.

A magasabban fekvő hegyvidéki területeken a hótakaró gyors olvadását megindító jelentős felmelegedésre nem kell számítanunk. Az alig két hét múlva beköszöntő húsvét idején a magasabban fekvő síközpontokban még akár síelhetünk is.

Szombaton országszerte gyengén felhős, derült az idő, csupán estefelé érkeznek felhők nyugat felől. A nappali hőmérséklet 12-17 Celsius-fok körül alakul.

Vasárnap túlnyomórészt felhős, borult lesz az idő, az északnyugatról térségünk felé tartó felhőkből sok helyen eleredhet az eső is. Nappal a hőmérő higanyszála 3-8, délen 8-13 Celsius-fokot mutathat.

Hétfőn ismét derült, gyengén felhős, szeles időre ébredünk. A nappali hőmérséklet 13-18 fok körül alakul.

A változékony időjárás szerdán is folytatódik. Gyengén felhős, szeles idő lesz, a nappali hőmérséklet eléri a 13-19 fokot. Csütörtökön ismét borult, esős idő köszönt ránk, a nappali hőmérsékletben azonban nem áll be jelentős változás, a hőmérő higanyszála továbbra is 12-18 fok körül ingadozik majd.

Megosztás