Biznisz lett a roma gyerekek speciális iskolákba való besorolása, állítja az O¼aNO

„A 21 diagnosztikai központ közül a gyermekek speciális iskolákba való besorolása terén mindössze 11 cselekedett a törvényeknek megfelelően, 10 törvénytelenül járt el. Gyakran megtörténik, hogy a speciális iskolák, melyeknek léte a gyermekek létszámától függ, oly módon igyekeztek a gyermeklétszámot biztosítani, hogy a diagnosztikai központokkal szoros kapcsolatban álló intézmények a törvénnyel ellentétben csak azért küldték speciális iskolába a gyermekeket, hogy az adott speciális iskola fennmaradhasson” – magyarázta Pollák.
Hozzátette: a diagnosztikai központok professzionális tevékenysége átláthatóságának másik fő problémája a diagnosztikai jelentések hiányos, nem szisztematikus és megfelelő elkészítése. „A központok gyakran az egyik gyermekről szóló jelentést csupán lemásolták és a másik gyermek dokumentációjához csatolták” – magyarázta.
Hivatásos szociális segélyből élők
Az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) mozgalom már 2015-ben felhívta a figyelmet a speciális iskolákban elhelyezett roma gyerekek problémájára. „Elindítottak egy lavinát, s azóta az emberi jogi bizottság igyekszik feltárni a speciális iskolákon uralkodó állapotokat. A nevezett intézmények a szokványos iskolai intézmények támogatásának a kétszeresét kapják. A speciális iskolák hivatásos szociális segélyből élőket produkálnak,akik alkalmatlanok a munkapiac számára” – szögezte le Peter Pollák.
Az oktatáshoz való egyenlő hozzáférés elvének alkalmazása a jelentésben nem nyomon követhető, nem hozott konkrét megoldásokat – hangsúlyozta Verešová.
„A gyermekpszichológia és patopszichológia kutatóintézete már több mint fél évszázada működik az oktatásügyben, tehát a leginkább logikus és hatékony az lenne, ha a minisztérium a roma gyerekek óvodai és iskolai oktatásra való alkalmasságának vizsgálatával, illetőleg az iskolaérettség megállapításával a nevezett intézményt bízná meg” – nyilatkozta Verešová, majd jelezte, találkozni fog az intézet szakembereivel.