2017. szeptember 3., 18:15

Barkó Virtus Napja, avagy Parasztolimpia Gömörben

GÖMÖRPÉTERFALA. Második alkalommal rendezték meg a Barkó Virtus Napját, azaz a barkósági parasztolimpiát Gömörpéterfalán. A helyi Csemadok azért szervezte meg a versenyt, hogy elősegítse Gömörpéterfala és Dobfenek községek, illetve a térség magyar lakosságának szórakoztatását és összekovácsolódását.
201709031835060.01.jpg
Galéria
+4 kép a galériában

Ádám Zsolt, a Csemadok gömörpéterfalai alapszervezetének elnöke, a parasztolimpia szervezője elmondta, az idei már a második ilyen rendezvény, amellyel az volt a céljuk, hogy „összehozzuk a közösséget, egy kicsit megmozgatni őket, a futballpályát is kihasználjuk ezúttal, és úgy néz ki, hogy működik is ez, mert egyre többen jelentkeztek már messzebbről is a Barkóságon túlról is“.

A Barkó Virtus Napján ügyességi játékokkal „mérhetik fel a csapatok egymás virtusát“. Emellett nagyon jó szórakozás, mondta Lichtmanegger Tibor versenyző. „Fantasztikus verseny, fantasztikus élmények ragadnak meg bennünk, tavaly még csak nézőként, az idén már versenyzőként   veszünk részt ezen a versenyen“.

Az ilyen jellegű rendezvények kiválóan megfelelnek csapatépítésre is, mutatott rá Kovács Magdaléna versenyző. „Nagyon jól összejön a csapat, jó a hangulat, lehet közben enni, inni, úgyhogy én ajánlani tudom csak mindenkinek, hogy egy kicsit feszegesse a határait, hogy kilépjenek a komfortzónájukból.“

A versenyzők „sűdő“ és felnőtt kategóriában mérték össze erejüket. Volt diótörés, vasvella dobás, paraszt darts, csizmarúgás, sörpörgő, szénanyüstölő és különféle akadálypályákon kellett végig küzdenie magát a versenyzőnek.  Az idén is sor került a Barkó bika cím kiosztására, amelyért 11–en küzdöttek. A további versenyszámok kapcsán Kopecsni Gábor szervező megjegyezte, „a barkó virtus az már egy picikét virtusosabb, olyan értelemben, hogy pl. két tele vizes vödröt kell oldalra kitartani, mégpedig időre.“ Aki legtovább tartja, az nyeri a versenyszámot. A továbbiakban volt zsákos búza átrakás, tehát egyik palettáról a másikra át kell kötésben rakni, ujjhúzás, illetve kalapácsvetés és a rönkhúzás 10 méteren keresztül – valóban nagy erőpróbának voltak kitéve a versenyzők.

A parasztolimpia díszvendége Raisz András egykori obsitos biztos úr volt, Gömörpéterfala szülötte, számos barkó népszokás és hiedelem gyűjtője. Mint mondta, sokat tanult kovácsmester édesapjától, főleg keménységet, kitartást a fizikai munkában. „A mindennapi becsületes munka után, hogy levezessék a feszültséget, vagy éppen felszabadultságot teremtsenek egyik a másiknak, meg aztán az is, hogy ki is a legény a gáton? – mert ez fontos volt. Ez volt a lényege a versengésnek“- mondta, és hozzátette, barkónak, magyarnak, de más nemzetek fiainak is „nagyon fontos  az erő és a bátorság mellett az ész és az emberség. Az, hogy egyenes ember legyen a másikkal, a többivel szemben.

A Barkó Virtus Napjának legeredményesebb csapatai a sűdő kategóriában az óbásti Csipetcsapat, valamint a felnőtt versenyzők között a hidegkúti Betyárok voltak. Az idei Barkó bika vándorserleget a szintén óbásti Kincses László vihette haza.

201709031835060.01.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás