Bakondi: Bulgáriát is fel kellene venni a schengeni övezetbe
A tanácsadó szerint a probléma egyik oka, hogy a schengeni tagország Görögország átengedi a menekülteket. Ezért a fentiek mellett az is felmerült, hogy jelentős támogatást kellene adni a nem uniós Macedóniának, hogy az "ellenőrizetlen, kontrollálatlan", tömeges beáramlást megállítsák.
Az EU-tagállam Bulgária nem tagja a schengeni övezetnek. Törökországgal közös határán a balkáni állam egy 30 kilométer hosszú szögesdrót kerítést épít, hogy a migránsok illegális határátlépését megakadályozhassa, bár az EU legszegényebb tagállama jelenleg nem esik a migránsok által használt balkáni útvonalra.
Szlovén külügyminiszter: az átfogó megoldás hiánya feszültséget okozhat az országok között
Az aktuális migrációs válság átfogó európai megoldás nélkül feszültséget okozhat a nyugat-balkáni útvonalon fekvő országok között - figyelmeztetett Karl Erjavec szlovén külügyminiszter.
Erjavec Ljubljanában újságíróknak úgy nyilatkozott: reméli, hogy az Európa Unió (EU) tagországai elfogadják Miro Cerar miniszterelnök nemrég tett javaslatát, miszerint az uniónak nemcsak Görögország, hanem Macedónia számára is segítséget kellene nyújtania a határok ellenőrzéséhez, felállítva egy második védelmi vonalat, amelyet a tagországok rendőri erőkkel és felszereléssel is támogatnának.
Amennyiben erre nem kerül sor és nem születik átfogó európai megoldás a válság kezelésére, a migrációs útvonal egyes részein feszültségek keletkezhetnek, akár a szlovén-osztrák vagy a szlovén-horvát határon is - hangsúlyozta.
A külügyminiszter úgy véli: a megoldást minél előbb meg kell találni, mert tavaszra újra felerősödhet a migránsáradat, amely ha áttevődik Bosznia-Hercegovina területére, komoly következményekkel járhat az egész régió biztonságára nézve. "A kezdeményezés, hogy közösen segítsünk Macedóniának, remélhetőleg eredményes lesz" - mondta, egyúttal hozzátette: "ellenkező esetben minden állam önállóan hoz majd döntéseket, ami kihatással lehet Európa jövőjére".