2018. június 29., 11:37

Az USA és Japán mindenfajta tömegpusztító fegyver megsemmisítését követeli Észak-Koreától

Az Egyesült Államok és Japán azt akarja elérni, hogy Észak-Korea semmisítse meg minden tömegpusztító fegyverét és ballisztikus rakétáját - jelentette ki Onodera Icunori japán védelmi miniszter pénteken, miután Tokióban tárgyalt amerikai kollégájával, James Mattisszal.

Korea - rakéta
Fotó: TASR

„Japán és az Egyesült Államok együttműködik a nemzetközi közösséggel, hogy rávegye Észak-Koreát az összes, nukleáris, biológiai és vegyi tömegpusztító fegyvere megsemmisítésére, illetve mindenfajta hatótávolságú ballisztikus rakétája megsemmisítésére, maradéktalanul, ellenőrizhetően és visszafordíthatatlanul” - mondta Onodera.

A Pentagon vezetője megerősítette, hogy az Egyesült Államok és Dél-Korea nem tartja meg a júliusra és augusztusra tervezett közös tengerészgyalogsági hadgyakorlatot, illetve a nagyszabású Ulchi Freedom Guardian fedőnevű közös hadgyakorlatot, hogy megteremtse a kedvező légkört a Phenjannal folytatandó tárgyalásokhoz.

Mint fogalmazott, azért hozták ezt a döntést, hogy teret adjanak a diplomatáknak a kemény tárgyalásokhoz, és növeljék a békés rendezés kilátásait a félszigeten. Hozzátette azonban, hogy az Egyesült Államok erősíteni fogja a katonai együttműködést a szövetséges országokkal, hogy erős pozícióból tudjon tárgyalni Észak-Koreával.

A két tárcavezető egyértelművé tette, hogy a japán-amerikai hadgyakorlatok folytatódnak, és a két ország erősíteni fogja a katonai elrettentést szolgáló erőit. Mattis szerint az Egyesült Államok teljes mértékben teljesíteni fogja a Japán védelmét szolgáló kötelezettségeit, és ez vonatkozik a Kelet-kínai-tengeren fekvő Szenkaku-szigetekre is.

Mattis tokiói látogatásával befejezte a Kínát, Dél-Koreát és Japán felölelő kelet-ázsiai korútját. Előző napi szöuli látogatásán megerősítette, hogy az Észak-Koreával folytatott párbeszéd ellenére az Egyesült Államok nem csökkenti a Dél-Koreában állomásozó katonáinak számát (az országban 28,5 ezer amerikai katona teljesít szolgálatot).

Szöult váratlanul érte, amikor az amerikai elnök Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel megrendezett június 12-i szingapúri csúcstalálkozóján bejelentette, hogy az Egyesült Államok felfüggeszti a Dél-Koreával tartott közös hadgyakorlatait.

Donald Trump viszont akkor célzott arra is, hogy idővel csökkentenék a Dél-Koreában állomásoztatott amerikai katonák számát is.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.