2018. június 27., 09:24

Az ukránok politikai vezetőiket, a háborút és Moszkvát okolják az ország gondjaiért

Egy friss szociológiai felmérés azt az eredményt hozta ki, hogy az ukránok első helyen a menesztett államfőt, másodikként a mostani elnököt, utánuk a volt és a jelenlegi kormányfőt okolják az országban uralkodó állapotokért. Többségük szerint a Donyec-medencei konfliktus miatt van az ország nehéz helyzetben, amiért Oroszország a felelős, a következő államfőtől pedig azt várják, hogy véget vet a háborúnak.

201702221624260.petro-porosenko-.jpg
A Rejting neves ukrán közvélemény-kutató csoport kedden hozta nyilvánosságra június 14. és 24. között végzett országos felmérése eredményeit, amiből az UNIAN ukrán hírügynökség közölt részleteket.

Eszerint a megkérdezettek kétharmada az ország mai nehéz helyzetéért még mindig Viktor Janukovicsot, a 2014-ben a kijevi Majdan-tüntetések nyomán leváltott és Oroszországba menekült volt elnököt okolja. A felmérésben részt vevők 53 százaléka hibáztatja ezért Petro Porosenko jelenlegi államfőt, 51 százalék Mikola Azarovot, aki Janukovics elnöksége alatt volt miniszterelnök, és 40 százalék Volodimir Hrojszman mostani kormányfőt.

A számadatokból nyilvánvaló, hogy a válaszadók több személyt is okoltak egyszerre az ország bajaiért.

Az Ukrajnában kialakult helyzetért a megkérdezettek 52 százaléka szerint egyértelműen Oroszország a felelős, míg az Egyesült Államokat 21 százalékuk hibáztatja ugyanezért. Területi bontásban Janukovicsot, Azarovot és Oroszországot többen okolják Nyugat-Ukrajnában, Porosenkót és az Egyesült Államokat pedig a keleti régiókban.

A megkérdezetteknek mindössze 9 százaléka vélekedett úgy, hogy az ukrán nép felelős az országban kialakult állapotokért, míg 24 százalékuk meggyőződése, hogy ezért az ukrán nép egyáltalán nem hibáztatható.

A felmérés résztvevőinek döntő többsége - 78 százaléka - úgy gondolja, hogy a Donyec-medencében zajló fegyveres konfliktus a legnagyobb problémája az ukrán államnak. A kenőpénzt és a korrupciót 55 százalékuk, a munkanélküliséget pedig 29 százalékuk nevezte meg, mint az ország legkomolyabb problémáját.

Érdekes, hogy ebben az összefüggésben az alacsony béreket és nyugdíjakat, a gyenge szociális hálót, illetve az áremelkedéseket, azaz általában az életszínvonalat mutató tényezők valamelyikét a megkérdezettek mindössze 16-18 százaléka jelölte meg mint sürgős állami megoldást igénylő súlyos problémát. A személyes gondjaikat firtató kérdésre adott válaszokban viszont a résztvevőknek több mint a fele válaszolta azt, hogy aggasztja őt az árak és tarifák növekedése, valamint keresetének vagy nyugdíjának a nagysága.

A keleti országrészben zajló fegyveres konfliktust, a munkahely elvesztését, az egészségügyi ellátás alacsony színvonalát minden ötödik megkérdezett jelölte meg, mint őt személyesen érintő problémát, a hatalmi korrupciót és a szociális ellátások hiányosságait pedig csupán 15-16 százalékuk tekinti saját életére nézve is nehézségnek.

A megkérdezettek többsége azt várja Ukrajna következő államfőjétől, hogy véget vet a Donyec-medencei fegyveres konfliktusnak. Ezt nevezte meg a résztvevők 63 százaléka a jövő márciusban sorra kerülő államfő-választás győztesének elsődleges feladataként. A korrupció elleni küzdelem fokozását a megkérdezettek 49 százaléka várja el a leendő elnöktől, a szociális helyzet javítását pedig 30 százalék.

11-19 százalékuk szeretné, ha a következő elnök egyidejűleg javítana az egészségügyi ellátás minőségén, csökkentené az oligarchák politikai befolyását, újjáélesztené az agrárszektort, erősítené az ország védelmi képességeit és ösztönözné az üzleti élet fejlődését. 4-8 százalékuk elvárja tőle az országimázs javítását, az oktatás és a tudományos élet reformját, valamint az ukrán nyelv és kultúra védelmét.

A megkérdezettek kétharmada azonban nem bízik abban, hogy a jövő évi elnökválasztások tiszták lesznek, és a jelöltek nem próbálják meg majd valamilyen formában megvásárolni a választók szavazatait. Mindössze 12 százalék válaszolta azt, hogy szerinte tisztességesek lesznek a választások.

A Rejting munkatársai 2500 nagykorú, korra, nemre, régióra, és lakhelyének településfajtára vonatkozóan reprezentatívan kiválasztott ukrajnai lakost kérdeztek meg személyesen (face-to-face). A felmérés hibahatára kevesebb mint 2 százalék.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.