2014. november 27., 08:26

Az új oktatásügyi miniszter a folytonosságra épít

POZSONY. Az oktatásügyi tárca az év végéig bemutatja az új állami oktatási programokat, amelyeknek hozzá kellene járulniuk az oktatás tartalmának javításához. A minisztérium ugyancsak a parlament elé akarja terjeszteni a szakoktatásról szóló törvényt, több jogszabályt pedig a jövő évre tartogat – mondta el Juraj Draxler, akit Kiska államfő kedden nevezett ki az oktatásügyi tárca élére.

Peter Pellegrini miniszter utódja, Juraj Draxler volt államtitkár azt is leszögezte: céljai közé tartozik a pedagógiai dolgozók komfortérzetének a megteremtése és az oktatásügy fölösleges bürokráciától történő mentesítése. Hozzátette: a Pellegrini miniszterrel együtt megkezdett utat akarja folytatni és el szeretné érni azt, hogy a pedagógusok küldetésükkel összhangban oktassanak, ne pedig a sok papírmunka rabolja el az idejüket.

Draxler fontosnak tartja a pedagógusok felkészültségének a kérdését is. "Ha jól előkészítjük a folyamatos oktatás rendszerét, akkor a pedagógus egy-egy iskolázásról jól felkészülve, az új tartalommal jól megküzdve tud bejönni az osztályba, didaktikusan is fel tudja fogni a nehéz témákat. Ez az a valami, ami jelen pillanatban hiányzik. Ez lesz azon dolgok egyike, amire majd odafigyelek: legyenek minőségi szinten oktató pedagógusaink" – fejtette ki Draxler.

Hozzáfűzte: az is fontos, hogy ne csak a pedagógiai karokon szenteljenek nagy figyelmet a jövendő pedagógusok képzésének, hanem a tanítóknak, tanároknak biztosítsák az egész életükön át folytatódó továbbképzés lehetőségét is.

Az új miniszter prioritásai közé tartozik majd az uniós támogatások megkönnyített merítésének biztosítása a következő programidőszakban. „Azt akarjuk elérni, hogy a munkatársaink, így a tudósok és a pedagógusok is a nemzeti projekteken keresztül be tudjanak kapcsolódni a strukturális alapokon át finanszírozott projektekbe" – jelentette ki Draxler.

A pedagógusbérek emelésével kapcsolatban elmondta: az elődje, Pellegrini betartotta az ígéretét, azaz a regionális oktatásügyben dolgozó pedagógiai dolgozók 5 százalékos béremelést kapnak. "Örülnénk annak, ha ez a jelenség a következő években is folytatódna. Mindent megteszünk majd azért, hogy a pedagógus státuszára ezentúl másként tekintsenek" – mondta el Draxler.

Draxler végül hozzátette: olyan finanszírozási rendszereknek a híve, amelyek segítségével megjutalmazzák majd a jó eredményeket felmutató iskolákat. "Keressük ezeket a rendszereket, és készül az új irányelv, amely majd a diákversenyek működését szabályozza. A jövő évtől dolgozunk majd a visszajelzés megteremtésén a hozzáadott érték mérésén keresztül. Az iskola tehát tudni fogja, hogy tőle milyen eredményeket várunk el a statisztikai mérések alapján, képes lesz azonnal reagálni arra, hogy hol vannak a gyenge pontjai és mire kell ráhajtania. Belátható időn belül a minisztérium nem számol azzal, hogy az iskolák finanszírozásának a kérdését annak alapján oldanánk meg, hogy az iskola miként szerepel a hozzáadott érték mérése során, a jövőre nézve azonban ez a lehetőség fennáll" – magyarázta Draxler.

Juraj Draxler előbb komparatív politológiát tanult a nagy-britanniai University of Yorkon a brit kormány ösztöndíjasaként, majd integrált szociális tudományokat a németországi Jacobs Universityn. Az oktatásügy, tudomány és kutatás területén 2005-ben a brüsszeli Centre for European Policy Studies (CEPS) kutató munkatársaként kezdett el dolgozni. Prágában főiskolai oktatóként a University of New York és az Angol-amerikai Egyetemen tevékenykedett. 2014-ben vált Peter Pellegrini oktatásügyi miniszter tanácsadójává. Az oktatásügyi tárca államtitkárává a kormány idén szeptember 10-én nevezte ki őt. Ez év novemberében a kormány bűnmegelőzéssel foglalkozó tanácsának is a tagja lett.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.