2017. augusztus 13., 10:52

Az Orvosok Határok Nélkül felfüggeszti földközi-tengeri mentőakcióit

RÓMA. Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) segélyszervezet szombaton bejelentette, hogy felfüggeszti a migránsok mentését szolgáló misszióját a Földközi-tengeren. Később a Sea Eye segélyszervezet is bejelentette, hogy felfüggeszti a földközi-tengeri mentőakcióit.
201708121832110.00000000000000000000000000000000000000000000001a_ngo_atfut.jpg

Loris de Filippi, az MSF olaszországi vezetője a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva azzal indokolta a döntést, hogy a segélyszervezet fenyegetve érzi magát a líbiai parti őrségtől, és az olasz kormány politikája is megnehezíti munkájukat.

"Azért függesztjük fel tevékenységünket, mert az a benyomásunk, hogy komolyan kell venni a líbiai parti őrség fenyegető magatartását (...), és nem tehetjük ki semmilyen veszélynek munkatársainkat" - magyarázta Filippi.

A líbiai hatóságok azzal vádolják a Földközi-tengeren tevékenykedő nem kormányzati szervezeteket (NGO), hogy együttműködnek az embercsempészekkel, és bejelentették, hogy kitiltják hajóikat az észak-afrikai ország partjai mentén létesített, 97 tengeri mérföld szélességű "kereső- és mentősávból".

Az Orvosok Határok Nélkül elutasította, hogy aláírja az olasz kormány által kidolgozott magatartási kódexet, amelyet több más segélyszervezet elfogadott. Filippi szerint Róma a Földközi-tengeren mentést végző NGO-kat kriminalizálni akarja.

A magatartási kódex értelmében a segélyszervezetek hajói nem léphetnek be Líbia felségvizeire, semmilyen módon, még fényjelekkel sem jelezhetnek a tengeren haladó hajóknak, és folyamatosan nyomon követhetőnek kell lenniük. Az olasz kormány azért dolgozta ki a kódexet, mert úgy véli, hogy a segélyszervezetek akarva-akaratlanul az embercsempészek tevékenységét segítik.

A Sea Eye segélyszervezet is felfüggeszti a földközi-tengeri mentőakcióit

A Sea Eye nevű német segélyszervezet is felfüggeszti a Földközi-tenger nyugati részén bajba jutott menekültek megsegítésére indított mentőakcióit tekintettel a megváltozott biztonsági helyzetre - közölte a nem kormányzati szervezet (NGO) vasárnap.

Michael Buschheuer, a Sea Eye alapítója elmondta, nem tudnak tovább felelősséget vállalni hajóik legénységének biztonságáért, miután a líbiai kormány pár napja módosította a hatáskörébe tartozó tengeri mentési övezet határait, és ezzel lényegében kitiltotta az ország felségvizeiről a nem kormányzati szervezetek mentőhajóit.

Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) segélyszervezet szombaton jelentette be, hogy leállítja mentőakcióit a Földközi-tengeren, mert fenyegetve érzik magukat a líbiai parti őrségtől, illetve úgy érzik, hogy az olasz kormány politikája is megnehezíti munkájukat.

A líbiai hatóságok a héten bővítették a hatáskörükbe tartozó úgynevezett SAR (Search and Rescue)-zóna, vagyis a tengeri mentési övezet határait. Eddig a líbiai SAR-zóna a partoktól számított 12 tengeri mérföldig húzódott, ezt most a partoktól 97 mérföld távolságra (108 kilométerre) tolták ki. Visszaállították tehát azt a SAR-zónát, amely 2011-ig létezett a líbiai partok térségében. Az NGO-k mentőhajói a mindenkori SAR-zóna határán állnak meg, tehát most messzebbre kerültek a líbiai partoktól.
 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.