Az LMP támogatja az erdélyi magyarság önrendelkezését
Az LMP országgyűlési képviselője a kincses városban közös sajtótájékoztatót tartott Gergely Balázzsal, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) alelnökével. Beszámoltak arról az egyeztetésről, amelyet a két politikai alakulatot képviselve folytattak egymással.
Az EMNP sajtóirodájának közleménye szerint szó esett a verespataki bányakitermelés és a ciántechnológia alkalmazásának ügyéről, amelyet mind a magyarországi, mind pedig a frissen alakult erdélyi párt határozottan ellenez.
Említést tettek a Marosvásárhelyi Orvostudományi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) körül kialakult helyzetről is. Dorosz Dávid kifejtette, hogy a hatályos román törvényeket betartva kell rendezni az oktatási intézmény ügyét, és az erdélyi magyarságnak élnie kell az új oktatási törvény adta lehetőségekkel is.
A nemrég elfogadott jogszabály kötelezi a multikulturális egyetemeket, hogy tegyék lehetővé önálló magyar tagozat létrehozását, amit viszont a MOGYE román többségű szenátusa által elfogadott egyetemi charta tilt.
Az autonómiatörekvések kapcsán Dorosz Dávid leszögezte: az LMP álláspontja szerint nem az anyaországból kell az erdélyi magyarság számára megoldási lehetőségeket kínálni, de pártja támogatja az önrendelkezés jogos igényét, hiszen azt a romániai magyar közösség is megoldásnak látja. A szülőföldön való maradás elősegítésében kitűnő eszköz lehet egy széles körű autonómia kivívása, amelyért az Európai Zöld Párt tagjaként az LMP a továbbiakban is lobbizik.
A romániai népszámlálás kapcsán a magyarországi képviselő hangot adott reményének, hogy az adatok összesítése után a magyarság számára kedvező eredmények látnak napvilágot.
Gergely Balázs örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az LMP mint új politikai alakulat, figyelmet fordít a határokon kívül élő magyarságra, ugyanakkor üdvözölte a magyar kormány szándékát is, amely szerint a 2012-es magyarországi költségvetésben nagyobb keret áll majd a határon túli szervezetek rendelkezésére.
Mint hangsúlyozta, az Erdélyi Magyar Néppárt határozott szándéka egyeztetni a magyar és a román politikai alakulatok többségével, hiszen a párbeszéd kiemelt feltétele a szakmai és érdekképviseleti munkának. Gergely Balázs szerint a kedvezően alakuló támogatáspolitika is bizonyítéka annak, hogy kedvező folyamat indult el a magyarországi közéletben, ahol - mint vélekedett - a pártok között egyre gyakrabban alakul ki konszenzus a fontos nemzetpolitikai kérdésekben.