Az Iszlám Állam szivárogtatta ki saját terrorlistáját?

A brit terrorellenes elemző azt írta a Twitteren: ilyen hatalmas méretű kiszivárogtatás véletlenül nem történhet. Szaddám Huszein volt iraki diktátor is hasonló zsaroló módszereket vetett be, mikor hadserege nem volt hajlandó vakon követni - emlékeztetett.
A nevekkel, telefonszámokkal, lakcímekkel és rokonok neveivel kitöltött kérdőívek tökéletes eszközként szolgálhatnak abban az esetben, ha egy dzsihadista harcos hite meginog, vagy esetleg csak elege van a kalifátusi körülményekből és szökni próbálna.
Bár a teória a kalifátuson belül tartózkodó harcosokra még igaz is lehet, de a hirtelen nyilvánosságnak köszöhetően a külföldi terrormerényletek esélye is alaposan lecsökkent.
Az Iszlám Állam nemzetközi toborzását, online propagandáját és külföldön tervezett merényleteinek kivitelezését a hirtelen nyilvánosság rendkívül megnehezíti, és elképzelhető, hogy a terrorcsoport inkább meglevő harcosaira koncentrálna új terroristák csalogatása helyett (főleg, hogy elfogyott a pénzük).
Az is tény, hogy 22 ezer Szíriában és Irakban harcoló dzsihadista soha többé nem térhet haza - hacsak nem akar azonnal börtönbe vonulni. A terrorlista lehet az Iszlám Állam utolsó, vérontás nélküli taktikája, hiszen rengeteg harcos a hatalmas fizetés miatt utazott ki a kalifátusba. De ők már hónapok óta nem kapnak fizetést, így érthető, hogy elment a kedvük a harctól. A nyilvánosság miatt soha többé nem mehetnek haza, a dzsihadista vezetők pedig több tízezer olyan harcosra tettek szert, akit ezután nem kell kifizetniük.
Az Iszlám Állam eddig mindig kivégezte szökni próbáló harcosait, de úgy tűnik, a terrorlistával úgy tudják elhallgattatni az elégedetlen fegyvereseiket, hogy közben nem csökkentik hadseregük számát.
Spöttle: történelmi lehetőséget rejtett az ellopott memóriakártya
Nem került jó helyre az az adathordozó, melyet az Iszlám Állam egyik vezetőjétől lophattak el, rajta az öngyilkos merényletre képes és kész terroristákkal – jelentette ki Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő.
Mint ismert, az ISIS 22 ezer terroristáját tartalmazza a memóriakártya, mely a brit Sky News-hoz került. Hozzátette: a tévétársaságok azt akarják, hogy „breaking news” legyen a sztoriból, a terroristák ugyanakkor reagálni fognak erre, nyilvánvalóan megszüntetik azokat a telefonokat, melyek a listán szerepelnek. Mindent el fognak követni, hogy az Európában lévő alvó sejtek ne bukjanak le – magyarázta.
Sokkal effektívebben lehetett volna ezeket az adatokat használni, ha azok az európai titkosszolgálatokhoz kerülnek. Le lehetett volna hallgatni a telefonokat, és nem tudta volna meg az Iszlám Állam, hogy kikerültek információk. Az adathordozón nevek vannak, lakcímek kanadai, amerikai és európai uniós állampolgárokról.
Ha ezek valós adatok, akkor a modern kori történelemnek az Enigma óta a legnagyobb megfigyelését és lehallgatását lehetett volna nagyon sikeresen végrehajtani – fogalmazott.
Elmondta azt is: 30-50 ezerre teszik az Iszlám Állam katonáinak számát. Vagyis a listával ezek 70-75 százalékát le lehetett volna buktatni. A sajtóhírek után azonban vélhetőleg az Iszlám Állam azonnal megkezdte felszámolni a listával feltérképezhető kommunikációs hálózatát. Arra lehet készülni, hogy ezekkel az adatokkal sok mindent már nem lehet kezdeni. Egy pár napig hírzárlat lesz, míg újrastrukturálják a külső és a belső kommunikációt – vélelmezte a szakértő.
Beszélt arról is, hogy a titkosszolgálatok az Iszlám Államnak majdnem az összes olyan kulcsemberét ismerik, akik a külső kommunikációért felelnek. Nagyon sokan már nem élnek, közülük többel drón végzett, miután sikerült beazonosítani tartózkodási helyüket.
