Az év végi jutalmak is az oktatásügyi káoszról árulkodnak

Mindezért a bonyolult finanszírozási rendszer okolható. Az oktatásügyben dolgozók közti egyenlőtlenségre a szakszervezetek hívták fel a figyelmet, akik bár üdvözölték Juraj Draxler oktatásügyi miniszter az év végi jutalmakról szóló döntését, ám egyúttal rámutatnak, örömük nem lehet maradéktalan, hiszen a miniszteri bőkezűség nem mindenkit ér el.
Miként tavaly, úgy idén sem részesülnek év végi jutalomban a helyi önkormányzatok hatáskörében működő oktatásügyi intézmények alkalmazottai, tehát a települések fennhatósága alá tartozó óvodák, művészeti alapiskolák és szabadidőközpontokban dolgozókat sem jutalmazza meg az oktatásügyi tárca. Az ún. eredeti hatáskörben finanszírozott alkalmazottak így az önkormányzatok gazdálkodására, illetve a település polgármesterének személyes döntésére vannak utalva.
„Ez a helyzet több mint 68 ezer óvodai, alapiskolai, művészeti iskolai, napközis, szabadidő-központi, iskolai étkezdei, kollégiumi és több mint 21 ezer állami egyetemi alkalmazottat érint“ – közölte Pavel Ondek, a Szlovákiai Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (OZPŠaV) elnöke. Szakszervezeti vezetőként emlékeztetett, a jutalmazásban fellelhető aránytalanság a regionális oktatásügyi alkalmazottak két csoportra – önkormányzatokra átruházott hatáskörben, illetve az eredeti önkormányzati hatáskörben működő intézményekben dolgozókra – történő felosztásából fakad.
Mindeközben a fő eltérést a két csoport között a béreiket biztosító forrásban, tehát finanszírozásukban van. Az első esetben az oktatásügyi tárca költségvetésének egy konkrét fejezete jelenti a forrást, míg a másik esetben a város, község vagy a megyei önkormányzat költségvetéséből fedezik a bérköltségeket. Az egyszeri, év végi jutalmak odaítélésekor külön kategóriát képeznek a belügyminisztérium hatáskörében működtetett kétnyelvű gimnáziumok és speciális iskolák alkalmazottai.
„Ez az állapot az iskolák igazgatásában és finanszírozásában eluralkodott szétszórtság és káosz megnyilvánulása, ami egyben rámutat az egyazon végzettséggel és szakiránnyal rendelkező alkalmazottakhoz való igazságtalan, megkülönböztető hozzáállásra“ – állapította meg Ondek.
A szakszervezeti szövetség ezért aláírásgyűjtő akciót kezdeményezett a szlovákiai oktatásügy igazgatásának és finanszírozásának egységesítésére, amelyet már több mint 73 ezren támogattak aláírásukkal.
Az OZPŠaV nem ért egyet azzal, hogy alkalmazottak egy jelentős csoportját ismételten előnyben részesítsék a többi alkalmazottal szemben az év végi, egyszeri jutalmak kiosztásakor. „Éppen ezért nyomást kívánunk gyakorolni az oktatásügyi miniszterre, hogy az kezdeményezzen tárgyalásokat az önkormányzatok és a kormány képviselőivel, különös tekintettel a pénzügyminiszterre“ – zárta gondolatait Ondek.
Az oktatásügyi tárca ugyanakkor állítja, hogy a jelenlegi feltételek mellett éppen az eltérő kompetenciák miatt lehetetlen az egyenlő mértékű jutalmak kifizetése. „Ilyenek a jogszabályok. A jövőre nézve nem zárkózunk el egy ilyen lényegi változtatástól, de ma csak az önkormányzati, megyei önkormányzati, egyházi és magánfenntartói hatáskörben működő iskolák alkalmazottait jutalmazhatjuk meg“ – mondta el a szaktárca szóvivője, Beáta Dupa¾ová Ksenzsighová.
A szóvivő elmondása szerint Juraj Draxler oktatásügyi miniszter tisztában van ezzel a problémával és nem zárkózik el az oktatásügy egy tető alá vonásától. „Ugyancsak azt gondolja, hogy a jövőben szükséges lesz, hogy amint a belügyminisztérium, úgy az önkormányzatok képviselői is eszmecserét folytasson a kérdésről“ – tette hozzá.
Arra, hogy egy olyan komoly kérdésről van szó, ami nem oldható meg egyetlen varázsütésre, Zuzana Zimenová, az Új Oktatásügy (NŠ) polgári társulás képviselője is felhívta a figyelmet. Elmondása szerint ezen a területen rengeteg különféle hatáskör összpontosul. Hogy ez a rendszer megváltozzék, szerinte minden teljesen át kellene értékelni, illetve meg kellene egyezni, hogy miként fejlődjék a továbbiakban az oktatásügy.
„Úgy vélem, hogy a szakszervezeti figyelmeztetések és petíciók elsősorban arról szólnak, hogy kevés a pénz az oktatásügyben, illetve nem minden, az alkalmazottak által elvégzett munka van megfizetve“ – összegezte Zimenová.