2016. február 16., 18:34

Az ENSZ-főtitkár helyettesével találkozott a magyar diplomácia vezetője

NEW YORK. Az európai bevándorlás kérdéseiről és az 1956-os magyarországi forradalom ENSZ-dokumentumainak nyilvánosságra hozataláról tárgyalt az ENSZ politikai ügyekért felelős főtitkár-helyettesével kedd délelőtt New Yorkban Szijjártó Péter.
201602161836440.01a_petike.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

A magyar külgazdasági és külügyminiszter Jeffrey Feltman főtitkár-helyettessel megbeszélést folytatott az ENSZ általános megelőző diplomáciai és közvetítő tevékenységéről is.  A találkozón jelen volt Karen Abu Zayd különleges tanácsadó, akit Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár nemrég bízott meg a migránsokkal és menekültekkel foglalkozó szeptemberi ENSZ-csúcs előkészítésével.

Szijjártó Péter tájékoztatójában elsőként az '56-os magyar forradalom dokumentumainak ügyét említette. Mint elmondta: idén a forradalom hatvanadik évfordulójára emlékezünk, s ezért is kérte nagyon határozottan arra az ENSZ főtitkárhelyettesét, hogy oldja fel az '56-os dokumentumok titkosságát, legyenek ezek teljes körűen hozzáférhetőek és kutathatóak.

Ami az európai migrációs válságot illeti, Szijjártó Péter kifejtette, hogy világszerte mintegy hatvanmilliónyian élnek az otthonukból elmenekülve, s ennek három oka van: a háborús konflitkusok, a gazdasági fejletlenség, illetve elmaradottság és a globális klímaváltozás, valamint annak következményei. A miniszter kezdeményezte, hogy az ENSZ e három területen vállaljon határozottabb és erőteljesebb szerepet.

A migránsválság ügyében Szijjártó Péter így fogalmazott: "Arra kértem az ENSZ tisztségviselőit, hogy ne engedjenek az európai politika képmutató csábításának, ne keverjék össze a menekülteket a bevándorlókkal. Európa ma bevándorlási problémával küszködik".  

Új dimenziót hoz a kétoldalú gazdasági kapcsolatokba az Amerikai-Magyar Üzleti Tanács

Új dimenzióba került a magyar-amerikai gazdasági együttműködés az Amerikai-Magyar Üzleti Tanács megalakulásával - mondta Szijjártó Péter, miután kedden részt vett a szervezet alakuló ülésén New Yorkban.

Az Egyesült Államokban tartózkodó külgazdasági és külügyminiszter kiemelte: a tanács célja, hogy az amerikai vállalatok és a magyar kormány között olyan struktúrákat hozzon létre, amelyekkel tovább fejleszthetők a már meglévő kapcsolatok, segítse az amerikai befektetések megjelenését a magyar piacon.

A miniszter kedden Dallasból érkezett New Yorkba, ahol külön is tárgyalt több jelentős vállalattal, és újabb megállapodásokat kötött magyarországi kapacitásbővítésekről, amelyek révén számos új munkahely jöhet létre.

Szijjártó Péter a cégeket nem nevezte meg, de azt elmondta, hogy az új beruházások a járműiparhoz kapcsolódó beszállítói szektorban, a pénzügyi szolgáltatások területén és az informatikai iparban várhatók.

Elmondta: az Amerikai-Magyar Üzleti Tanácsot tizenegy cég alapította, köztük olyan jelentősek, mint a Johnson & Johnson, a Coca-Cola, az Eli Lilly, a Pfizer, vagy a Warburg-Pincus.  

Magyarországon ezerhatszáz amerikai vállalat működik, e cégek kilencmilliárd dollárt fektettek be. Az ötven legnagyob amerikai multinacionális cégből negyven van jelen Magyarországon - tette hozzá Szijjártó Péter.

A tanács megalakulását a miniszter azért tartja jelentősnek, mert "ádáz küzdelem zajlik az amerikai befektetésekért". Ebben a küzdelemben szükséges eszköz az üzleti tanács, amelytől Magyarország azt várja, hogy fellendíti az amerikai beruházásokat. Megemlítette azt is, hogy e cél érdekében az Eximbank ötszázötvenmillió dolláros hitelkeretet nyit.

A külgazdasági és külügymiszter New Yorkból Moszkvába utazott, ahol Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő szerdai találkozójával párhuzamosan Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel folytat tárgyalásokat.


 

201602161836440.01a_petike.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás