2018. július 27., 12:11

Az ellenzékkel történt leszámolást védte kampányzáróján a kambodzsai kormányfő

A társadalmi béke fenntartásának zálogaként védelmezte az ellenzékkel szemben megvalósított leszámolást Hun Sen kambodzsai miniszterelnök pénteki kampányzáró nagygyűlésén, két nappal a parlamenti választások előtt. Egyúttal a "demokrácia szétrombolóinak" nevezte azokat, akik hallgatnak a szavazás bojkottjára szólító hangokra.

hun-sen.jpg
Fotó: archívum

A vasárnapi parlamenti választásokat külföldön és belföldön is széles körben áldemokratikusnak tartják, mert az egyetlen jelentős ellenzéki pártnak, a Kambodzsai Nemzeti Megmentés Pártjának tavalyi feloszlatása és vezetőinek bebörtönzése, illetve külföldi száműzetésbe kényszerítése után nem maradt az országban egyetlen életképes politikai tömörülés sem Hun Sen kormányzó Kambodzsai Néppártja mellett.

Noha a választásokon húsz párt indul, ezek mind kicsi, pénztelen, szinte ismeretlen csoportok, közülük többről azt mondják, a kormánypárt bábjai a demokrácia látszatának fenntartása érdekében. Ilyen körülmények között az Egyesült Államok és az Európai Unió nem volt hajlandó hozzájárulni a választások finanszírozásához. Japán kevésbé szigorú Phnompennel szemben, a választások finanszírozásában részt vesz, de bejelentette, hogy megfigyelőket nem küld a voksolásra. Az amerikai parlament a múlt héten hozott egy törvényt, amelyben szankciókkal sújtja Hun Sen belső körének tagjait.

Sebastian Strangio, az ország közelmúltbeli történetének egyik elemzője azonban azt mondta a Reutersnak nyilatkozva, hogy a nyugati országok általi bírálat vajmi keveset befolyásolja Hun Sent, ugyanis a térség országai támogatják, főképpen Kína, amely több milliárd dollár értékű katonai és gazdasági segélyt nyújtott már Kambodzsának. Ezenkívül az ország évek óta hat és hét százalék közötti gazdasági növekedést produkál.

Ezek fényében nem kétséges, hogy a kormányfő pártja elsöprő győzelmet fog aratni a választásokon. A Vörös Khmerek legyőzésében annak idején részt vevő, 65 éves Hun Sen az AP hírügynökség megfogalmazása szerint 33 éve az ügyesség, a ravaszság és a könyörtelenség keverékét alkalmazva van a hatalomban, a leghosszabb ideje a világ miniszterelnökei közül, és - mint a nagygyűlésen több tízezer híve előtt elmondta - szeretne még legalább tíz évig az ország élén maradni.

A társadalmi béke fenntartása minden áldozatot megér" - jelentette ki a fő ellenzéki párt felszámolására utalva.

A Kambodzsai Nemzeti Megmentés Pártját azzal a váddal oszlatták fel, hogy összeesküdött az Egyesült Államokkal a hatalom megdöntésére. A párt azon vezetői, akiknek sikerült külföldre szökniük a bebörtönzés elől, mindvégig arra biztatták a szavazópolgárokat, hogy ne vegyenek részt a voksoláson. Azokat a Kambodzsában tartózkodó ellenzékieket, akik a kilétüket el nem titkolva szólítanak fel a szavazástól való távolmaradásra, bíróság elé állítja a hatalom, amelynek legitimitása igazolásához szüksége van a magas részvételi arányra.

Phil Robertson, a Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet ázsiai részlegének igazgatóhelyettese a dpa hírügynökségnek azt mondta: a kambodzsai választások "a demokrácia totális megcsúfolása", miután a kormánypárt ajándékokkal szavazatokat vásárol, és közben azzal fenyegeti az embereket, hogy súlyos következményei lesznek annak, ha nem Hun Sen pártja győz.

A vasárnapi lesz a hatodik parlamenti választás az ország történetében, a szavazásra jogosultak száma 8,3 millió, és a parlamentbe 125 képviselőt kell beválasztani.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.