Az egyetemisták borúlátóak munkapiaci érvényesülésük kapcsán
A közvélemény-kutatás eredményeiről Beáta Dupa¾ová Ksenzsighová, az oktatási minisztérium szóvivője tájékoztatta az állami hírügynökséget.
A felmérés szerint a hazai és az uniós diákok főiskolákat érintő értékelése nem mutat nagy különbségeket. Az oktatás színvonalával a hazai diákok 69 százaléka elégedett. A szlovákiai (65 %) és az EU országok diákjai (71 %) legjobbnak a tanárok hozzáállását tartották, de ugyanúgy dicsérték az oktatás feltételeit és az intézményeket is (Szlovákia – 65 %, EU – 67 %).
„Bizonyos mértékben paradoxnak számít, hogy egyrészt lakosság és a média körében gyakran felmerül az egyetemek kevésbé jó minőségének kérdése, a diákok viszont elégedettek az oktatási intézményekkel“ – magyarázta Juraj Draxler oktatási miniszter, aki szerint ebben szerepe lehet az elvárások különbözőségének is. „Nem szeretnék találgatásokba bocsátkozni, csupán annyit mondanék: a minisztérium tárgyilagos kritériumok alapján éppen a szolgáltatások és az oktatási folyamat színvonalának felmérésére készül. A jövőben az egyetemi közeg megértése terén éppen a két különböző témakör szembesítése nyújthat jelentős segítséget“ – szögezte le.
A kollégiumi elhelyezést illetően szintén megegyezett a diákok véleménye. E tekintetben a szlovákiai egyetemisták 55 százaléka elégedett, az európai diákoknak pedig a 60 százaléka. A felmérés keretében arra is rákérdeztek, mennyire elégedettek a tanulmányszervezéssel, az órarenddel, illetőleg a tantárgykínálattal. A szlovákiai diákok fele pozitívan nyilatkozott.
Eltérések csupán a munkapiaci érvényesülést illetően merültek fel. A kérdésre, miszerint tanulmányainak befejezését követően milyen esélye van a munkapiacon való érvényesülésre, a válaszok többnyire szkeptikusak voltak. Csupán a diákok egyharmada vélekedik úgy, hogy az elhelyezkedés nem jelent számára gondot. Az unió többi országában élő kortársaik jóval optimistábbak, az 50 százalékuk nyilatkozott elégedetten.
Az Eurostudent közvélemény-kutatás középpontjában az egyetemisták társadalmi-gazdasági szemléletének vizsgálata áll, de emellett rákérdeznek az egyetemek színvonalára is. Szlovákiában az adatgyűjtés 2013 novemberében és decemberében zajlott, a három- (baccalaureátusi) és kétéves (magiszteri) képzés 3 734 nappali tagozatos diákjának részvételével. Legközelebb hasonló felmérés a jövő évben várható.