Az amerikai magyar jogvédők kiállnak Boldoghy Olivér mellett
A HHRF a szlovák kormányzati intézkedést magyarellenesnek minősítette, és rámutatott, hogy annak célja a felvidéki magyar közösség megfélemlítése. "Ezzel az intézkedéssel a szlovák állam nemcsak saját alaptörvényét, de nemzetközi kötelezettségvállalásait is megszegte" - szögezte le a dokumentum, amely idézte a szlovák alaptörvény 5. cikkének 2. paragrafusát, amelynek értelmében az akarata ellenére senki sem fosztható meg állampolgárságától. A törvényt ugyan vizsgálja a szlovák alkotmánybíróság, de ez nem akadályozza meg a szlovák hivatalosságok abban, hogy mégis alkalmazzák diszkriminatív alkalmazását.
A dokumentum felhívta a figyelmet, hogy az érintettek egzisztenciája, megélhetése teljesen ellehetetlenül, hiszen 90 nap alatt elveszítik igazolványaikat, jogosítványukat, és – bár fizették a járulékokat – ingyenes egészségügyi ellátásukat. A jogfosztottaknak egyetlen lehetőségük maradt: abszurd módon ideiglenes tartózkodási engedélyért folyamodni saját hazájukban.
Az amerikai magyar jogvédő alapítvány rámutatott: nem ez az első eset, hogy Szlovákia radikálisan a területén élő kisebbségek ellen fordul, felidézve a 2007-ben megerősített Benes-dekrétumok szellemét, amelyek alapján a második világháborút követően kollektíven fosztották meg a magyar és német nemzetiségű lakosokat szlovák állampolgárságuktól.
A HHRF szerint a szlovák kormánynak be kell látnia, hogy a nemzetközi közvéleményt nem lehet hosszasan megtéveszteni, s előbb-utóbb óhatatlanul eljön az a pillanat, amikor a józan többség azt mondja, hogy elég volt. "Jól tudta ezt a hazájában, a Felvidéken lefasisztázott, New Yorkban azonban az Anti-Defamation League (Rágalmazásellenes Liga, az egyik legbefolyásosabb amerikai zsidó szervezet - a szerk. megjegyzése) Bátorságért-díjával ez év november 3-án posztumusz kitüntetett Esterházy János, amikor egyedüliként nem szavazta meg a zsidók deportálásáról szóló törvényt, ellenszegülve Hitler akaratának a csehszlovák Parlamentben" - hangsúlyozta Magyar Emberi Jogok Alapítvány.
A HHRF megfogadta, hogy továbbra is tájékoztatja a nyugati döntéshozókat a felvidéki magyarságot érő jogtiprásokról, és minden rendelkezésére álló eszközt megragad, hogy a nemzetközi közvélemény elítélje a Szlovákiában ismét tendenciának bizonyuló magyarellenességet. Idézte George Pataki, New York állam volt kormányzójának 2009-ben, Révkomáromban tett kijelentését, amely szerint „nincsenek egyedül a szlovákiai magyarok, ha üldözik őket. A Nyugat odafigyel rájuk. Nagyon fontos helytállni és kitartani, nem feladni a jogaikat.”