2016. február 10., 13:41

Az Alsó-Ausztriában élők 70 százaléka lezárná az osztrák határt

BÉCS. Az Alsó-Ausztriában élők 70 százaléka lezárná az osztrák határt és szigorúan betartaná a befogadás felső határát - derül ki egy osztrák közvélemény-kutató intézet szerdán bemutatott felméréséből.
201602101347240.spie002.jpg

A január végén végzett telefonos közvélemény-kutatás során több mint hatszáz alsó-ausztriai lakos véleményét jegyezték fel.  

A megkérdezettek több mint hetven százaléka úgy véli, hogy a tartományi települések a befogadóképességük határán vannak, hatvan százalék pedig attól tart, hogy a menekültek eltérő kulturális háttere gondot jelenthet.   

Az Akonsult intézet által végzett felmérés szerint az osztrák kormány jelenlegi szigorúbb menekültpolitikájával a tartomány lakói javarészt egyetértenek, még akkor is, ha ennek betartása olyan "kényelmetlenségekkel" jár, mint a határellenőrzés bevezetése.   

A bevándorlás felső határát a megkérdezettek csupán hét százaléka utasítja el, a határellenőrzést a válaszadók öt százaléka ellenzi, és a lakosok nyolc százalékát nem nyugtalanítják a kulturális különbségek. Negyven százalék úgy véli, hogy az osztrák társadalom a nehézségek ellenére meg tud küzdeni az integrációval járó nehézséggel.

Az osztrák belügyminisztérium tervei szerint mintegy ötvenezer, vagyis évente 12 500 menekültet toloncolnak ki Ausztriából 2019-ig. Január végén arról is döntött az osztrák kormány, hogy idén legfeljebb 37 500 menedékkérőt engednek be az országba, 2019-ig pedig összesen mintegy 130 ezer lehet a számuk.

Eközben a korneuburgi ügyészség nyomozást indított egy alsó-ausztriai farsangi ünnepségen történtek miatt. Maissau településen az ott készült fotók szerint menekültellenes jelszavakkal vonultak fel a hét végén. A menetben haladó 33 jármű közül az egyiken Shariah-Police felirat volt olvasható, vagyis a saría, azaz az iszlám vallásjogra való utalásként. Az autónak Asyl 88 (menedékjog 88) rendszáma volt, a 88-as szám pedig a Heil Hitler köszöntésre utal.

Az akciótól mind a település polgármestere, mind az esemény szervezője elhatárolódott, elmondásuk szerint csupán a felvonuláson látták a járművet. Az érintetteket a következő napokban hallgatják ki.

Az EB ideiglenesen csökkentené az Ausztriába áthelyezendő menedékkérők számát

Az Európai Bizottság (EB) szerdai javaslata értelmében a következő évben ideiglenesen 30 százalékkal csökkentenék a menedékkérők Európai Unión belüli áttelepítésére szolgáló mechanizmus keretében Ausztriába áthelyezendő bevándorlók számát.

A biztosok kollégiumának szerdai ülését követően ismertetett javaslatot az osztrák menekültügyi rendszer túlterheltségével indokolták. A bécsi kormány decemberben kérte a bizottságot az áttelepítések felfüggesztésére.

Tavaly nagyjából 700 ezer migráns érkezett Ausztriába, és közülük 90 ezren ott is nyújtották be a menedékkérelmüket. A 160 ezer menekült áttelepítését célzó, szeptemberben elfogadott mechanizmus keretében Ausztriának ezzel szemben "csak" mintegy kétezer embert kellene befogadnia. A rendszer működése ráadásul egyelőre meglehetősen lassú: eddig összesen mindössze 497 ember áthelyezésére került sor.

A bizottság döntésének ezért szakértők szerint inkább politikai, mintsem gyakorlati jelentősége van, így próbálják meg elkerülni Bécs eltávolodását és megelőzni a tagállamok egyoldalú lépéseit, amelyek aláássák a közösség egységét. A brüsszeli testület decemberben arra tett javaslatot, hogy egyéves időtartamra átmenetileg függesszék fel a Svédországba történő áttelepítéseket.

Megosztás