2016. január 28., 13:49

Ausztriában is csökkentenék a menekülteknek folyósított juttatásokat

BÉCS., BRÜSSZEL. A menekülteknek folyósított szociális juttatások drasztikus csökkentését javasolja Felső-Ausztria vezetése, ugyanezt fontolgatja Burgenland tartomány, valamint a kisebbik kormánykoalíciós párt, a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) is. Közben Hollandia új tervet fogalmazott meg, amely szerint évi néhány százezer menekült befogadásáért cserébe a Görögországba érkező illegális bevándorlók közvetlenül visszaküldhetők lennének Törökországba.
201601281345300.1abb01_nemet.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

A tervezett intézkedéssel azt szeretnék elérni, hogy tovább csökkenjen az érkező menekültek száma. Az egész szociális rendszer megbillenhet, amennyiben egyre több ember csak a segélyekből él - hangzott el az osztrák közszolgálati televízió (ORF) műsorában.  

A felső-ausztriai javaslat szerint a jelenleg folyósított 914 euró helyett 320 euróra csökkentenék a juttatást. Ausztriában jelenleg a menekültkérelmet benyújtók szállást és havonta 40 euró költőpénzt kapnak. A szociális segélyre akkor lesznek jogosultak, amennyiben megkapják a menekültstátuszt.

A javaslat alapján amennyiben a menekült nem mutatna hajlandóságot az elhelyezkedésre, illetve megtagadná a német nyelvi kurzusok és az értékrendszerről szóló tanfolyamok látogatását, úgy további 25 százalékkal csökkenne a juttatás összege.

A néppárti-szabadságpárti tartományi vezetés terve szerint a többgyermekes családok legfeljebb 1500 eurót kaphatnának havonta. Az intézkedés a segélyeket igénybe vevő osztrák családokra is vonatkozna.

A javaslatot "fontolóra veszi" Burgenland tartomány szociáldemokrata-néppárti vezetése is. Az ország vezetése egyenlőre megosztott a kérdésben.

Reinhold Lopatka, az ÖVP frakcióvezetője az ORF-nek adott interjújában kifejtette: elsősorban az integrációt megtagadó menekültektől vonná meg a szociális juttatást. Amennyiben valaki nem akarja megtanulni a német nyelvet, úgy miért kellene támogatást kapnia az osztrák szociális ellátórendszertől? - tette fel a kérdést a néppárti politikus.

Alois Stöger szociális miniszter  kételyeit fogalmazta meg a javaslattal kapcsolatban.  A szociáldemokrata politikus szerint a juttatások csökkentése még nehezebbé tenné az integrációt.

A Caritas és az SOS Mitmensch segélyszervezetek illetékesei tiltakoznak a javaslat ellen, amely szerintük szegénységbe taszítaná az embereket. A Caritas felső-ausztriai szervezetének vezetője szerint a szociális kiadás csökkentéséről szóló érvelés azért nem helyes, mert a szociális segély Ausztria szociális kiadásainak csupán egy százalékát teszi ki.

Januárban Tirolban, február elején Vorarlberg tartományban és Burgenlandban is megkezdik azokat a demokráciaértékekről szóló tanfolyamokat, amelyen a menekültekstátusszal rendelkezőknek kötelező, a kérelmük elbírálására váróknak ajánlott részt venni. Burgenlandban tizenkét kurzus indul majd, a "tananyag" pedig a hétköznapi szituációkról, a viselkedésről és a szokásokról szól, összesen nyolc órában.

Hollandia menekültcsere-megállapodást kötne Törökországgal

Hollandia uniós tagállamok támogatását reméli terve elfogadásához, amely szerint évi néhány százezer menekült befogadásáért cserébe a Görögországba érkező illegális bevándorlók közvetlenül visszaküldhetők lennének Törökországba - írta az EU Observer uniós hírportál csütörtökön.

Minderről Diederik Samsom holland szociáldemokrata Munkapárti (PvDA) politikus beszélt a De Volkskrant című holland napilapban csütörtökön megjelent interjújában.

Véleménye szerint Hollandia fél éves soros uniós elnöksége alatt reális esély van arra, hogy már a tavasz folyamán megállapodás jöjjön létre Törökországgal a migráció legális útjának megteremtése érdekében.

A terv szerint - amelyet Mark Rutte miniszterelnök is támogat - évi 150-250 ezer bevándorlót szétosztanának a programban önként részt vevő uniós tagállamok között.

A terv - amelynek részleteiről már decemberben tárgyalt Mark Rutte, Angela Merkel német kancellár, Stefan Loefven svéd miniszterelnök és Frans Timmermans európai bizottsági alelnök - Diederik Samsom szerint néhány további ország, így  Franciaország, Portugália vagy Spanyolország csatlakozásával megvalósítható lesz.

A néhány kelet-európai ország akarata ellenére erőltetett, kötelező érvényű kvótarendszer nem működik. A felvázolt holland terv szerint a vonakodó tagországoknak nem kell részt venniük az új menekültügyi rendszerben, amelyet egyébként az unió központi költségvetéséből támogatnának - hangsúlyozta Diederik Samsom.

A program működésének előfeltétele, hogy az ENSZ elvárásainak megfelelően biztonságos országnak kell tekinteni Törökországot, amely már munkához való jogot biztosított a szíriai menekülteknek és egyre többen vehetnek részt a közoktatásban is - tette hozzá a holland politikus.

Az EU Observer cikkében megjegyzi, hogy Steffen Seibert német kormányszóvivő nemrégiben arra hívta fel a figyelmet, hogy Törökországnak "nagyobb intenzitással és következetességgel" kellene szembeszállnia a területén működő nemzetközi embercsempész-hálózatokkal.

A cikk azt is megemlíti, hogy egyes elemzők úgy látják, Diederik Samsom balközép Munkapártjának és a miniszterelnök jobbközép liberális pártjának is az az érdeke, hogy minél hamarabb hatékony megoldást találjanak a menekültkrízisre. A holland közvélemény-kutatások ugyanis azt mutatják, hogy egy esetleges előre hozott parlamenti választás esetén Geert Wilders bevándorlásellenes ellenzéki Szabadság Pártja (PVV) komoly kihívója lehet a kormányzó koalíciónak.
 

201601281345300.1abb01_nemet.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás