Ausztria felszólította Macedóniát a migránsáradat teljes megállítására
"Nagyon valószínű, hogy a következő hónapokban Ausztria eléri befogadóképességének maximumát, ezért meg kell állítania a migránsokat a határain. Tehát Macedóniának is fel kell készülnie arra, hogy ugyanezt megtegye a saját határain" - jelentette ki Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter szkopjei látogatásán a vesti.mk macedón hírportál beszámolója szerint. Hozzátette: az osztrák lépés hatással lesz Szlovénia, Horvátország, Szerbia és Macedónia további intézkedéseire is.
Az osztrák diplomácia vezetője kijelentette, országa hajlandó emberállománnyal és eszközökkel is támogatni Macedóniát, hogy az hatékonyabban tudja védeni határait az illegális bevándorlókkal szemben. Azt is leszögezte, hogy ha nagyszámú migránst kell Görögországban és Macedóniában tartani, akkor várhatóan új befogadóközpontokat is kell építeni, amiben Ausztria szintén tud segíteni.
Nikola Poposzki macedón külügyminiszter arról biztosította osztrák kollégáját, hogy Szkopje kész megtenni minden szükséges lépést a migránsválság kezelése érdekében. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy Macedónia tranzitországnak számít, az intézkedéseket pedig a többi nyugat-balkáni tranzitországgal is összehangolják, a migránsok célja azonban Ausztria és Németország, valamint a többi nyugat-európai ország.
A macedón hadsereg hétfőn kezdte meg a Görögországgal közös határon épülő kerítés második sorának telepítését, hogy megfékezze az illegális határátlépéseket.
Uniós miniszterek: Görögországnak három hónapon belül meg kell erősítenie a határvédelmét
Az Európai Unió Tanácsa pénteken hivatalosan is felszólította Görögországot, hogy három hónapon belül szüntesse meg a schengeni határai védelmében mutatkozó komoly hiányosságokat, máskülönben a tagállamok hosszabb időre visszaállíthatják az ellenőrzést a belső határok mentén.
Név nélkül nyilatkozó uniós tisztségviselők elmondták, a döntést Athén heves tiltakozása ellenére fogadták el az EU-tagállamok gazdasági és pénzügyminisztereinek pénteki tanácsülésén (Ecofin).
Az ülésen ötven ajánlást fogalmaztak meg a görög hatóságok számára, és amennyiben Görögország a megjelölt időn belül nem tenne ezeknek eleget, akkor a schengeni egyezmény értelmében a belső határok mentén fekvő tagállamoknak lehetőségük lenne rá, hogy akár két évre visszaállítsák a határellenőrzést. Szakemberek szerint nem valószínű, hogy a gazdasági nehézségekkel küzdő dél-európai ország teljesíteni tudja ezeket az előírásokat.
Az Európai Bizottság javaslatára elfogadott ajánlások egyebek mellett az országba érkező menekültek regisztrációjára, a tengeri határok felügyeletére, a határellenőrzési eljárásokra, valamint a szükséges infrastruktúra és felszerelések biztosítására vonatkoznak. Nevük elhallgatását kérő illetékesek közölték, az athéni kormánynak egy hónapja van rá, hogy akciótervet fogadjon el a hiányosságok orvoslására, három hónapon belül pedig jelentést kell tennie annak végrehajtásáról.
Az uniós szakminiszterek által megszavazott dokumentumban hangsúlyozták, hogy Görögországnak a pozitív irányban tett lépései ellenére még számos tennivalója van a migrációs válság kezelése terén. "A schengeni övezet működése összességében súlyos veszélyben van. A Görögországgal szemben álló nehézségeknek kihatása van az EU egészére, és ezeket közösen kell megoldani" - írták a ajánlásokban.
Bennfentes források szerint a lépés célja nem Görögország elszigetelése vagy megbélyegzése, hanem az, hogy bizonyos belső határszakaszokon, például Németország és Ausztria között jogszerűen életben maradhasson az ellenőrzés a schengeni egyezményben kikötött határidőn túl is.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) adatai szerint az év elejétől február 9-ig több mint 70 ezer menekültnek sikerült elérnie a görög partokat. Tavaly mintegy 800 ezer migráns érkezett Görögországba.