Aláírták a Déli Áramlat részvényesi szerződését
Ez a Déli Áramlat ügyében az első jogilag kötelező érvényű megállapodás, amely részletezi, hogy melyik partnernek milyen része van benne, milyen jogokkal és kötelességekkel bír, és milyen feltételek mellett távozhat a projektből. Eddig csupán memorandumok születtek, de a mostani megállapodás már tartalmazza a „projekt megvalósításának garanciáját” is.
A Déli Áramlat gázvezeték célja az Oroszországból Európa felé irányuló földgázszállítási útvonalak diverzifikálása. Eredetileg a projektet a Gazprom és az ENI szándékozott fele-fele arányban megvalósítani, később csatlakozott a további két vállalat, így jelenleg 50 százalékban a Gazprom, 20 százalékban az ENI és 15-15 százalékban a francia GDF és a német BASF-Wintershall a tulajdonos.
A Gazprom kiadott közleményében a vezeték páneurópai jellegét hangsúlyozta, és azt, hogy tulajdonosai felerészben Európa legjelentősebb energetikai konszernjei közül kerülnek ki. Marcel Kramer, a South Stream AG igazgatója kiemelte, hogy az aláírással a partner vállalatok kifejezésre juttatják, hogy a Déli Áramlat stratégiailag fontos közép- és hosszú távon. A vezeték növelni fogja Európa gázbehozatali lehetőségeit, fokozza az európai gázpiacok stabilitását, és elősegíti Délkelet-Európában az infrastruktúra fejlődését.
A vezetéket a tervek szerint 2015 végére helyezik üzembe. A South Stream Transport AG részvényesei 2012-ben hozzák meg a végleges befektetései döntést, és az építkezésnek 2013-ban kell megkezdődnie, végső kapacitása évi 63 milliárd köbméter lesz, de ezt részben az eddig más útvonalon szállított mennyiségek teszik majd ki.