2014. szeptember 2., 17:56

Aktívan szerzik meg táplálékukat a korallok

BOSTON. Bár puszta szemmel a korallzátonyok statikus képződménynek tűnnek, kutatók „erőteljes” aktivitást figyeltek meg felszínükön.
Nagy teljesítményű mikroszkópokkal filmre vették, ahogy a korallok felszínén lévő apró szőrök „felkavarják” a környező vizet. Eme örvénylések véleményük szerint tápanyagokat szállítanak a virágállatoknak, és eltávolítják a potenciálisan mérgező hulladékot. Az eredményekről a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóirat számolt be.

A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) és a Weizmann Tudományos Intézet (WIS) szakemberei egy laboratóriumi tartályban tanulmányozták a korallokat. Orr Shapiro, a WIS kutatója elmondta, az általános nézet úgy tartja, a virágállatok teljes egészében a tengerjárástól és áramlásoktól függenek a tápanyagok tekintetében. A részletes megfigyelések azonban ellentmondanak ennek az elméletnek.

Apró nyomjelző részecskéket juttattak a vízbe, amelyek lehetővé tették, hogy megfigyeljék és filmre vegyék a mozgást és áramlást a korallok felszíne közelében. Ezenkívül kombinálták a nagy teljesítményű mikroszkópokat nagy sebességű kamerákkal, így kapták lencsevégre a korall felszínén lévő csillókat. Az így létrejött lassított felvételt aztán ezerszeresére nagyították, ekkor kiderült, hogy a csillók élénken kavarják a 2 milliméterrel a korallfelszín feletti vízréteget.

Azt régóta tudták, hogy a koralloknak vannak csillóik, amelyek mozgásban tartják a vizet a korallfelszínen. Ám eddig azt feltételezték, hogy ezek az áramlatok a korall felszínével párhuzamosan mozognak: az ilyen finom mozgás révén a virágállatok megszabadulhatnak az üledékektől, ugyanakkor annak alig lehet hatása az oldott tápanyagok cseréjére. Az új vizsgálat viszont feltárta, a korallok felszínén a csillók úgy helyezkednek el, hogy erőteljes örvényléseket generálva felé juttassák a tápanyagokat, miközben a hulladékot eltávolítják tőle. A csillók révén a korallok aktívan megnövelik a vízben oldott molekulák cseréjét, így lehetővé válik, hogy fokozott mértékű fotoszintézist és légzést tartsanak fenn akkor is, ha a környező vizek éppen nyugodtak.

A kutatók hat zátonylakó korallfajt vizsgáltak meg, és mindegyiknél megfigyelték a jelenséget. Shapiro elmondta, bár mindez még nem bizonyítja, hogy mindegyik korallfaj ugyanígy jár el, mégis olybá tűnik, hogy legtöbbjük – ha nem mindegyikük – csillókkal hozza létre eme apró áramlásokat. Hozzátette, a csillók megtartása 400 millió évnyi evolúció folytán azt sugallja, hogy a zátonylakó koralloknak értékes evolúciós előnyük származott eme áramlatokból.

A korallzátonyok működésének ilyen közeli feltérképezése segíthet előre jelezni, hogyan boldogulhatnak a változó óceáni környezettel a klímaváltozás kapujában.
Megosztás