Ahmadenizsád ultimátumot kapott az ajatollahtól
Az iráni rezsimen belül példa nélküli hatalmi harc alakult ki, amikor Ali Hamenei, az iráni iszlám köztársaság legfőbb vallási vezetője ultimátumot adott Mahmúd Ahmadinezsád elnöknek, hogy fogadja el az általa kinevezett minisztert, vagy mondjon le. Morteza Aga-Tehrani, az iráni parlament prominens tagja pénteken számolt be arról, hogy a két vezető közötti találkozón közölte az ajatollah az elnökkel az ultimátumot.
Ahmadinezsád korábban 11 napos munkabeszüntetéssel tiltakozott a miniszter kinevezése – illetve Hamenei intervenciója ellen. Bár az alkotmány nem teszi lehetővé, hogy Hamenei beavatkozzon a kormánytagok kinevezésébe, egy „íratlan törvény” szerint azonban a kormány minden tagjának ellentmondás nélkül engedelmeskednie kell a legfelsőbb vallási vezetőnek. Ennek megerősítésére az iráni vallási vezetők olyan kampányba kezdtek, amelyben azt hangsúlyozzák, hogy az ajatollah „Allah földi képviselője” – ebből pedig könnyen levezethető az, hogy a neki való engedetlenség egyenlő az „allahtól való elszakadással”.
Ahmadinezsád a jelentések szerint a héten nem vett részt a Hamenei házában tartott vallási rendezvényeken – az ajatollah szövetségesei emiatt nyilvánosan kritizálták. Úgy vélik, hogy ez az engedetlenség veszélyeztetheti Hamenei hatalmát. A Hameneit támogató vallási vezetők szerint, Ahmadinezsád olyan „deviáns” személyekkel van körülvéve, mint Eszfender Rahim Masaei, az elnök ellentmondásos kabinetfőnöke, aki állítólag természetfölötti erőkkel szövetkezve, dzsinneket megidézve akarja aláásni a vallási vezetők beleszólását az iráni politikába.
A hatóságok Ahmadinezsád és Masaei környezetéből mintegy 25 embert letartóztattak, azzal a váddal, hogy „mágusok” és „szellemidézéssel” befolyásolják a politikát. Ennek a misztikus csoportnak a vezetője a most szintén letartóztatott Abbas Ghaffari az elnök kulturális főtanácsosa, akiről egy ellenzéki szervezet azt állította, hogy „Ahmadinezsád ördögűzője”. Az 1Shanbeh nevű ellenzéki hírportál szerint Ghaffari a börtönben is folytatta sötét tevékenységét: az első nyomozó, aki kihallgatta, szívrohamot kapott, állítólag azért, mert a delejes erővel rendelkező tanácsos „dzsinneket küldött rá”. A forrás szerint az iráni politikai elitben széles körben hisznek a szellemidézésben, és abban, hogy dzsinekkel és démonokkal befolyásolni lehet a másik ember gondolatait és egészségét.