A Világ Magyarságáért közéleti és művészeti díjban részesült a Komáromi Jókai Színház

A Világklub-hálózatnak jelenleg 210 társklubja van, s a Határtalan összefogás értékeinkért jelmondat szellemében átöleli 5 kontinens mintegy 90 országát. A Magyar Világtalálkozó egyfajta szellemi hidat épít egyfelől a Kárpát-medence magyarsága és a világon szétszóratott magyarok között, másfelől meghívja az eseményekre a magyarság és a Magyarország iránt rokonszenvet érző, érdeklődő, barátságot ápoló népek, nemzetek képviselőit is. Az idei kontinentális díszvendég Észak-Amerika, határon túli vendég a Felvidék, és magyarországi a Balaton-vidék.
Ez valójában a határokon átívelő kapcsolatteremtés és együttműködés fesztivál jellegű rendezvénye, amelyen a kultúra, a közélet, a tudomány, a művészet, a civil szféra és az üzleti világ szereplői találkoznak egymással. Több mint 30 ezer látogató vesz részt a VII. Magyar Világtalálkozón, amely jól szolgálja az anyaország, a Kárpát-medence és a nagyvilágban élő magyarság közti, továbbá a Magyarország további barátaival történő együttműködést.
Mivel a rendezvénysorozat célkitűzésével összhangban közös ügynek számít a magyarság összetartozásának erősítése, a magyar értékek reprezentálása, hazai és nemzetközi népszerűsítése, ezért az e cél érdekében legsikeresebben munkálkodókat a kedd esti díszünnepségen díjakkal jutalmazták. Átadták a Világ Magyarságáért közéleti és művészeti díjat, továbbá a Tiszteletbeli Magyar elismerést és az Összefogás a magyarságért díjat. A közönség a díjazottak egy-egy rövid műsorát is megtekinthette.
A világ magyarságáért művészeti és közéleti díjat azon személyek, illetve intézmények kaphatják meg, akik, illetve amelyek az összmagyarság összefogásának és nemzettudatának erősítése érdekében kiemelkedő művészeti tevékenységet végeznek, így megköszönve nekik a magyar kultúra határon túli népszerűsítését és az országok közti civil kapcsolatok erősítését.
Az elmúlt hat évben a díjazottak között volt Kányádi Sándor, Sára Sándor, Jókai Anna, Mága Zoltán, Pitti Katalin, Boráros Imre, Józsa Judit, Varga Miklós, Tamás Gábor, Balázs Fecó, Rúzsa Magdolna, Tímár Sándor, továbbá az Omega együttes, a budapesti Nemzeti Színház, a József Attila Színház, a kaposvári Csiky Gergely Színház. Közéleti elismerésben részesült Böjte Csaba, Buzánszky Jenő, Duray Miklós, Farkas Bertalan, George Pataki, dr. Papp Lajos, Kozma Imre, Koltai Lajos... Most a díjat adományozók megbecsülése jeleként a Komáromi Jókai Színház is ebben a megtiszteltetésben részesült.
Miután Tóth Tibor színházigazgató dr. Tamka Lászlótól, a Magyar Világtalálkozó elnökétől átvette a Világ Magyarságáért közéleti és művészeti díjat, azaz a Józsa Judit keramikusművész által készített Életfa-kereszt megmaradásunkért című alkotást és a díszoklevelet, portálunknak nyilatkozott.
„Színházunk képviseletében négyen (Tóth Tibor, Madarász András, Farnbauer Péter és Kováts Marcell) vettünk részt a díszünnepségen. A szervezők ugyanis azt kérték, hogy rövid műsorral is lépjünk fel a díjátadást követő gálaműsoron. Arany János születésének 200. évfordulója kapcsán a Tetemrehívás című zenés ballada-összeállításunkra esett a választás, amelyből az est során három dalt (Szőke Panni, Árva fiú, Kortársam R. A. halálán) adhattunk elő“ – mondta el a Hírek.sk-nak a színidirektor.
A díjátadón a Komáromi Jókai Színház magas művészi tevékenységét emelték ki a díjazás indoklásaként. „Szalóczy Pál laudációjában egyebek mellett elhangzott, hogy a magyar nyelvterületen végzett magas színvonalú színházművészeti tevékenységünkkel érdemeltük ki a díjat" - hangsúlyozta Tóth Tibor, hozzátéve, ugyanebben a megtiszteltetésben részesült most Sasvári Sándor színművész, Tolcsvay Béla előadóművész, valamint a Honvéd Táncszínház és a Budapest Táncegyüttes jogutódjának számító Magyar Nemzeti Táncegyüttes is.
A színház vezetője a díjjal kapcsolatos érzéseit sem titkolta. Úgy véli, a díj egyediségét az adja, hogy ezúttal nem a szakma ismerte el munkájukat, hanem a világ magyarsága. „Mindig pozitívum és jó érzéssel tölt el, ha díjazzák a munkánkat. Jelenleg én felelek a színház művészi arculatáért és tevékenységéért, s igyekszünk a magyar hagyományokat is szem előtt tartani, amit a szakmai bizottság ugyancsak nagyra értékelt. Egyaránt fontosnak tartjuk a szakmai és a nézői elismeréseket is, akárcsak ezáltal Komárom és a Felvidék magyarságának az elismerését. A világ magyarságától ez alkalommal kapott díj mindezeknek a csúcsát jelenti, amit nagyon nehéz túlszárnyalni. A kuratórium döntéséhez az is hozzájárult, hogy a következő évadban lesz 65 éves az intézményünk (a Magyar Területi Színház 1952. X.1-én alakult meg), tehát komoly szakmai múltra tekint vissza, ahogy azt a méltatásban szintén említették. Nagy megelégedéssel tölt el minket az, hogy gondoltak ránk, s ha ez nem is egy szakmai díj, de hangsúlyozom: attól értékesebb, hogy a világ magyarságától kaptuk“ - mondta végül Tóth Tibor.
