A terrorizmus elleni harcra szólítottak fel a Nobel-békedíj kitüntetettjei

"Ma mindennél nagyobb szükség van arra, hogy első számú prioritássá tegyük a terrorizmus elleni harcot", ami "az összes ország együttműködését és erőforrásait" megköveteli. Ennek részeként fel kell gyorsítani a konfliktus-gócpontok felszámolását világszerte, "különösen a palesztin ügy megoldását".
"Meg kell adni a palesztin népnek az önrendelkezés jogát a földjén", és meg kell teremteni annak a lehetőségét, hogy saját, független államot hozzanak létre - mondta a díj átvételekor elmondott beszédébenHuszein Abbászi, a tunéziai országos munkavállalói szakszervezet vezetője, a kvartett egyik tagja.
A díjat azzal az indoklással ítélték oda a kvartettnek, hogy az "arab tavasz" születési helyén sikeresen segítették a demokrácia kiépítését, miközben a térség több más országában fegyveres konfliktusok dúlnak vagy zűrzavar uralkodik.
A 2011-ben kezdődött demokratizálódási folyamat 2013 nyarára megtorpant Tunéziában, ellenzéki politikusokat lőttek agyon, ami tüntetéseket és kisebb belpolitikai válságot váltott ki. Sokan elnyomással és radikalizálódással vádolták a két évvel korábban szabad választásokon hatalomra került, akkor még mérsékelten iszlamista en-Nahda (Újjászületés) pártot.
Ebben a helyzetben 2013 nyarán alakult meg a négy társadalmi és szakszervezet (Tunéziai Általános Munkásszakszervezet, a Tunéziai Ipari, Kereskedelmi és Kézműves Konföderáció, a Tunéziai Emberi Jogi Liga és a Tunéziai Ügyvédi Kamara) által létrehozott kvartett, amely tevékenységével a díjat odaítélő bizottság értékelése szerint nagyban hozzájárult a plurális társadalom felépítéséhez az észak-afrikai országban.
Azóta az új alkotmány, a szabad választások és a világi és iszlamista pártok között megkötött kompromisszum révén Tunézia a diktatúrából a demokráciába való átmenet mintaországa lett - mondta a norvég Nobel-bizottság elnöke. Kaci Kullman Five úgy fogalmazott, a kvartett "a zűrzavar és háború közepette határozott közbelépésével segített megállítani az erőszak spirálját, és békés mederbe terelni" a tunéziai átmenetet.
A díjazott szervezetek nevében szóló Husszein Abbászi kitért arra is, hogy a demokratikus átmenet ellenére az utóbbi időben több terrorcselekmény történt Tunéziában: júniusban Szúszában egy tengerparti üdülőhely elleni merénylet 38 halálos áldozatot követelt, márciusban pedig 21 emberrel végeztek szélsőségesek a tuniszi Bardo múzeumban. Úgy fogalmazott: a díj jelentette "eufória és büszkeség nem fedi el a fájdalmat és a dühöt", amelyet az utóbbi időszak "szúszai, Bardo múzeumbeli, bejrúti, párizsi, sarm-es-sejki és bamakói barbár és szégyenletes terrorcselekmények" miatt éreznek.
A díjátadót még a szokásosnál is szigorúbb biztonsági intézkedések kísérték "az európai helyzet miatt" - közölte Johan Fredrisken, az oslói rendőrség egyik vezetője a 130 halálos áldozatot követelő november 13-i párizsi merényletekre utalva. A ceremónián ettől függetlenül több mint ezren vettek részt, köztük az uralkodócsalád és a kormány tagjai és külföldi méltóságok.
A Nobel-díjjal 8 millió svéd korona (több mint 863 ezer euró) értékű pénzjutalom is jár. A kémiai, a közgazdasági, az orvosi, a fizikai és az irodalmi Nobel-díjat csütörtökön Stockholmban adták át.
A Nobel-díjak átadása Stockholmban
Az elismerést XVI. Károly Gusztáv svéd király nyújtotta át.
A fertőző betegségek kutatása területén elért eredményeiért William C. Campbell ír, Omura Szatosi japán, illetve Juju Tu kínai tudós vehette át az idei orvosi-élettani Nobel-díjat. William C. Campbell és Omura Szatosi a fonálféreg-fertőzések - mint a folyami vakság és a nyirokfilariázis -, Juju Tu a malária elleni újfajta kezelés kidolgozásáért érdemelte ki az elismerést.
A neutrínóoszcilláció felfedezéséért Kadzsita Takaaki japán és Arthur B. McDonald kanadai tudóst tüntették ki idén a fizikai Nobel-díjjal. Az indoklás szerint a két fizikus kulcsszerepet játszott a neutrínóoszcilláció felfedezésében és ezáltal annak bizonyításában, hogy a neutrínóknak van tömegük. A tudósok sokáig az ellenkezőjéből indultak ki.
A DNS-javítás mechanizmusvizsgálataiért Tomas Lindahl svéd, Paul Modrich amerikai és Aziz Sancar török-amerikai tudósnak nyújtotta át idén a kémiai Nobel-díjat a svéd uralkodó. A három kutatónak sikerült molekuláris szinten feltérképeznie, hogy a sejtek hogyan javítják ki a DNS-károsodásokat és őrzik meg a bennük tárolt genetikai információt. Meghatározó kutatásaik kulcsfontosságú ismereteket szolgáltattak a sejtek működéséről és hozzájárultak - többek között - új rákkezelési módszerek kidolgozásához is.
Szvetlana Alekszijevics fehérorosz ellenzéki író vehette át idén az irodalmi elismerést. A 67 éves szerzőt "polifonikus írásaiért tüntették ki, amelyek a szenvedésnek és a bátorságnak állítanak emléket korunkban" - hangzott az indoklás.
Az idei közgazdasági Nobel-emlékdíjat Angus Deaton, a Princeton Egyetem közgazdász professzora kapta a fogyasztás, a szegénység és a jólét területein folytatott kutatásaiért.
A díjakat minden évben az alapító halálának napján adják át. Az díjátadót ünnepélyes bankett követi, amelyen hagyományosan részt vesz a svéd királyi család is.
Az idei díjátadóra meghívást kaptak az 1945-ös hirosimai és nagaszaki atomtámadás japán túlélői.
