2016. május 30., 14:16

A Szent Korona Ballon felszállt a Felvidéken

EGYHÁZASBÁST. Egyházasbást határában láthatták első alkalommal a Felvidéken a Szent Korona Ballont a magasba szállni. A ballon egy jelkép, amely a magyar megmaradást és a Kárpát-medencei összetartozást hivatott hangsúlyozni. A Szent Korona Ballon megálmodója és létrehozója Mede Ferenc, felvidéki vállalkozó.
201605301411200.000001a_ballon_6.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

Mede Ferenc neve ismerős lehet a szerves műveltség iránt érdeklődő közönség körében, mivel az elmúlt években számtalan, a magyarsághoz és történelmünkhöz kapcsolódó jó ügyet szolgált támogatóként és létrehozóként egyaránt. A felvidéki vállalkozó két évtizede hódol egyik kedvenc időtöltésének: a hőlégballonozásnak, kezdetben utasként, mostanra már végzett pilótaként. A Szent Korona Ballon Európa egyik legkorszerűbb hőlégballon gyártója, a morvaországi Berény városában székelő Kubíèek családi vállalkozás munkáját dícséri.

"Mintegy fél év telt el attól a gondolattól, az ötlettől, mire azt tudtam mondani a morvaországi gyártónak, hogy akkor elkezdhetik a gyártást, mert akkora kialakult a végleges kép" - emlékezik vissza a kezdetekre a Szent Korona Ballon tulajdonosa, Mede Ferenc. Ezt követően bő három-négy hónapba telt, míg készen lett maga a kupola rész és kitudták azt próbálni.  "Úgy érzem, hogy beigazolódott az elképzelésünk, vagyis egy arra méltó ábrázolás az, amit egy-egy repüléssel meg tudunk valósítani. Ez több egy sportnál, több egy hobbinál, több egy egyszerű ötletnél vagy egy vállalkozásnál, ennek a mondanivaåója is jóval több. Meglátjuk, ki hogyan fogja tudni értelmezni, egyáltalán fogják-e tudni megfelelően értelmezni a kezdeményezésünk, de én bízom benne, hogy van, aki tudja és érti ennek a szándéknak a lényegét".

A ballon 2200 köbméteres kupola térfogatával a sport, illetve a versenyballonok kategóriájába tartozik. Teherbírása három fő. Magassága 20 m, a kereszt a tetején 2 m magas. A cél nem elsősorban az utaztatás, hanem a Szent Koronának, mint a mai korban is teljeskörű útmutatásként szolgáló jelképének a láttatása.

Végh Sándor, a debreceni Ballon Repülő Klub elnöke szerint a hőlégballonokról tudni kell, hogy nagyságuk és a látványosságuk miatt nagyon vonzzák az embereket, tehát biztos, hogy ezt többen megnézik, mint egy óriás plakátot. "Különleges, ennek megfelelően nehezebb is vele repülni, mivel hogy egy normál hőlégballonnál jóval nehezebb a térfogatához képest, tehát óvatosabban kell vele repülni, nehogy túl fűtse az ember, viszont fennséges látványt nyújt".

Az előkészületek szakrális, lényegi munkájában Pap Gábor művészettörténész nyújtott teljes körű szaktudást és segítséget. A kupola alsó felén Makoldi Sándor festőművész magyar néphagyományból kiinduló állatövi jegyeket ábrázoló mennyezeti kazettás festményének a ballon mértanához alakított másolata látható.  Mede Ferenc tervei között szerepel a történelmi Magyarország „körberepülése“, azon helyszínek felkeresése, ahol a történelem során a Magyar Szent Korona tartózkodott.

201605301411200.000001a_ballon_6.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.