A palesztin állam továbbra is megoszt
A török miniszterelnök szerint nyomást kell gyakorolni Izraelre, hogy kössön békét a palesztinokkal. Recep Tayyip Erdogan az ENSZ-közgyűlés 66. ülésszakának általános vitájában úgy fogalmazott, hogy a nyomásgyakorlással a nemzetek közössége megmutatná, az izraeliek sem állnak a törvények felett.
"Törökország feltételek nélkül támogatja, hogy az ENSZ ismerje el a palesztin államot" - mondta Erdogan, hangsúlyozva, hogy az izraeliek és palesztinok valódi biztonságot csak a valódi béke felépítésével teremthetik meg. A török kormányfő bírálta a világszervezetet, mert az szerinte nem nyújtott semmilyen segítséget, nem tett semmilyen intézkedést a palesztin lakosság humanitárius helyzetének megoldására. Úgy vélte, hogy a nemzetközi közösségnek sürgősen cselekednie kell, és "be kell gyógyítania ezt a sérülést".
Az általános vitában elhangzott felszólalásában Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke a közvetlen izraeli-palesztin párbeszéd felvételét szorgalmazta, hangsúlyozva, hogy az Európai Unió teljes mértékben elkötelezett a közel-keleti békefolyamat mellett. Van Rompuy nem tett említést a francia államfő azon javaslatáról, hogy köztes megoldásként Palesztina kapjon megfigyelői státust az ENSZ-ben, és újítsák fel a béketárgyalásokat.
Az amerikai elnök személyesen közölte Mahmúd Abbásszal, a Palesztin Hatóság vezetőjével, hogy ellenzi a palesztinok ENSZ-tagfelvételi kérelmének a benyújtását a Biztonsági Tanácshoz.
Barack Obama szerda este New Yorkban találkozott Abbásszal, és az egyórás eszmecserén nem született előrehaladás a palesztinok kérelme ügyében - közölték fehér házi források.
A tervek szerint Abbász pénteken kéri a BT-t arra, hogy a testület teljes jogú tagállamként vegye fel a világszervezetbe Palesztinát. Az Egyesült Államok azonban már korábban többször jelezte: a BT állandó tagállamaként élni fog vétójogával, így a palesztin kérelem eleve kudarcra van ítélve. Ha az ENSZ Közgyűlése a palesztin kérelem mellett szavazna, annak elfogadására a végső szót még mindig a BT-nek kell kimondania.
Obama az ENSZ-Közgyűlés idei ülésszakán megismételte, szerinte az izraeli-palesztin konfliktusnak az ENSZ-szavazás helyett az érintett felek megállapodásával kell véget érnie. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ezt követően, az amerikai elnökkel folytatott kétoldalú találkozója elején melegen üdvözölte Obama szavait, a palesztinok viszont csalódottságukat hangoztatták.
A palesztinok jelezték, hogy készek Nicolas Sarkozy francia elnök átmeneti megoldási javaslatát fontolóra venni. Sarkozy indítványa értelmében alternatívát jelenthet, ha a palesztinok az ENSZ-Közgyűléstől kérik: jelenlegi megfigyelői státusukat emeljék a "nem tag megfigyelő állam" státusra. Ezzel párhuzamosan pedig újítsák fel a tárgyalásokat Izraellel, hogy egy éven belül megállapodhassanak a végleges békeszerződésben.
Jeruzsálem attól tart, hogy a palesztin elnök pénteki beszéde miatt zavargások lesznek. Mahmúd Abbász várhatóan arra fogja kérni a világszervezet közgyűlését, hogy fogadja az ENSZ tagjai közé a palesztinok államát, amit Izrael kategorikusan elutasít.
A Ciszjordániában szolgáló izraeli egységeket zendülésellenes felszereléssel látták el - közölte egy rendőrségi forrás. Többek között olyan hánytató szer is szerepel eszköztárukban, amelyet helikopterről lehet leszórni.