2014. október 3., 15:41

A páciensek fizetnek rá a betegszabadság új szabályai miatti káoszra

POZSONY. A közelmúltban módosított és immár hatályba lépett jogszabály értelmében - betegség esetén - magas láz és jelentős bágyadtság ellenére is azonnal meg kell jelennünk orvosunknál. Az orvos ugyanis betegállományba vételünket nem igazolhatja visszamenőleges hatállyal, azaz betegségünk első napjától. Ezzel véget ért a korábban íratlan szabályként alkalmazott háromnapos tolerancia korszaka.

Az egészségügyi tárca az egészségügyi ellátásról szóló törvénymódosító javaslata meglehetős káoszt teremtett. Noha előzőleg azt állította, hogy szinte semmit sem változtat a jogszabályon, kiderült, hogy ez az állítása nem teljesen fedi a valóságot, aminek ismét a páciensek isszák meg a levét.

Júliustól már az orvos csak abban az esetben igazolhatja visszamenőlegesen betegszabadságunkat, ha a beteg képes igazolni, hogy legfeljebb három nappal korábban, meglátogatta a sürgősségi ügyeletet. Az intézkedés célja megakadályozni, hogy valaki visszaéljen a betegszabadság lehetőségével, a gyakorlatban azonban jelentősen megnehezíti mindazon páciensek életét, akik állandó lakhelyüktől távol dolgoznak, vagy pillanatnyi egészségi állapotukra való tekintettel otthon kellene feküdniük. Az új jogszabály betartása felett a Szociális Biztosító szakorvosai megkülönböztetett szigorral őrködnek, így már előfordult, hogy a biztosító nem fizette ki a betegállományban lévő személyt megillető összeget.

A Szociális Biztosító állítja, hogy az ellenőrzések során a törvénynek megfelelően jár el. A bitosító álláspontja szerint a betegszabadság a betegség megállapításával veszi kezdetét. „Az orvos a sürgősségi ügyelet igazolása ellenében legfeljebb három napra visszamenőleg igazolhatja a betegállományba vételt“ – szögezte le a Szociális Biztosító. A betegek számára ez nem jelent mást, mint hogy minden áron meg kell jelenniük az orvosnál vagy a sürgősségi ügyeleten. Ez utóbbit azonban sokan elkerülik, mert az ügyeleten általában hosszú sorokban tolonganak a páciensek, ami több órás várakozási időt jelent.

A pánciensek érdekképviseletét hosszú éveken át ellátó Anna Reháková szerint a módosított jogszabály logikátlan és értelmetlen. „Ezt a javaslatot nyilvánvalóan olyasvalakinek kellett előterjesztenie, akik még sohasem volt beteg. Ezzel a lépéssel főként azokon az embereken verik el a port, akik nem élősködnek a rendszeren“ – mondta a szakértő. A dolgozó emberek ugyanis betegség esetén keresetük egy részétől esnek el.

„Tudomásom van arról, hogy ez a rendszer még a szakorvos ellenőröknek sem felel meg“ – mondta el Marián Šoth, nyitrai körorvos, aki szerint a helyzet elsősorban akkor küszöbölhető ki, ha az adott munkavállaló jó kapcsolatokat ápol kenyéradójával. A törvény mindenkinek lehetőséget nyújt arra, hogy évente hét alkalommal érvényesítse igazolt távollétéhez való jogát. Ha ez a lehetőség már nem áll fenn, sokan inkább szabadságukat merítik ahelyett, hogy hivatalosan betegállományba kerüljenek.

Pásztor László a Magánorvosok Társulásának (ASL) elnöke szerint az eredeti törvénymódosító javaslatban ez a most a pácienseknek meglehetősen nagy gyakorlati nehézségeket okozó törvényi rendelkezés nem is szerepelt. „A gyakorlati alkalmazás tekintetében ez a törvényi rendelkezés, amely a minisztérium eredeti tervei közt nem is szerepelt, a pácienseknek és az orvosoknak is problémát okozó elemként jelent meg a jogszabályban“ – fogalmazott Pásztor.

Az orvosok közül többen telefonos egyeztetés alapján igazolják a beteg megjelenését, ám ennek ellenére remélik, hogy egy újabb jogszabálymódosítás révén az illetékesek véget vetnek a kialakult kaotikus helyzetnek.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.