A nyugati demokráciáknak meg kell akadályozniuk az orosz támadásokat
Moszkva fölényt akar szerezni Európában, "második frontot nyitna", a nyugati demokráciáknak pedig meg kell akadályozniuk az orosz támadásokat - jelentette ki Mike Pompeo amerikai külügyminiszter szerdán Lengyelországban az ott állomásozó nemzetközi NATO-zászlóaljnál tett látogatásán.

Az amerikai diplomácia vezetője beszédében felidézte: harminc évvel ezelőtt, fiatal tisztként, az akkori Német Szövetségi Köztársaságban (NSZK) a vasfüggöny közelében teljesített szolgálatot, és akkoriban a tábornokokat sokat foglalkoztatta az NSZK esetleges szovjet megtámadása. "Most pedig a NATO védelmi képességeinek növelésével kell foglalkozni az esetleges orosz támadás miatt" - fűzte hozzá Pompeo.
"Európai földön folytatott háború az, ami Ukrajnában történik, s ez rávilágított arra, hogy az oroszok éppen itt nyithatnak második frontot" - folytatta az amerikai külügyminiszter. Szerinte Moszkvának "nagy tervei vannak Európa meghódítására, a globális színtéren szerzett szerepének növelésére".
Az Egyesült Államoknak, valamint a nyugati demokráciáknak minden tőlük telhetőt meg kell tenniük az olyan támadások megállítására, mint amilyen az ukrajnai invázió, a Krím megszállása, illetve az ukrán hajók indokolatlan orosz megtámadása a Kercsi szorosnál - nyomatékosította Pompeo.
Szerinte az Oroszország által tett "destabilizációs próbálkozásoknak határozott ellenállásba kell ütközniük". Ebben az összefüggésben az amerikai külügyminiszter a NATO jelenlétének növeléséről beszélt a szövetség keleti szárnyán. "Ez a NATO egyik alapelve: az egyik tagállam megtámadását az egész szövetség megtámadásának tekintjük" - utalt Pompeo a NATO alapokmányának ötödik, a kollektív védelemről szóló cikkére.
A tárcavezető méltatta Lengyelországot, amiért növeli védelmi kiadásait. A NATO stratégiájának elsősorban az elrettentő eszközökre kell összpontosulnia - hangsúlyozta Pompeo. "A nagyhatalmak közötti versengés színterén ez még indokoltabb" - jegyezte meg.
Varsó és Washington az amerikai katonai jelenlét lengyelországi növeléséről tárgyal, és az Egyesült Államok részt vállal a lengyel hadsereg korszerűsítésében is. Ennek keretében a szerdán a háromnapos lengyelországi látogatását kezdő Mike Pence amerikai alelnök és Andrzej Dudal lengyel elnök szerződést írt alá a nagy mozgékonyságú rakétatüzérségi rendszer (HIMARS) szállításáról.