2017. november 20., 19:09

A német államfő a kormányalakítás folytatását sürgeti

BERLIN. A koalíciós egyeztetések kudarca ellenére tovább kell törekedni kell arra, hogy megalakuljon Németország következő kormánya - hangsúlyozta Frank-Walter Steinmeier német államfő hétfőn Berlinben. Angela Merkel német kancellár közölte, nem kíván lemondani a koalíciós egyeztetések hétfői kudarca miatt.
201711201841330.00000000000000000000000000000000000000000000001a_shtatenmayer.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

A szövetségi elnök hivatalában tett sajtónyilatkozatában kiemelte, hogy az úgynevezett Jamaica-koalícióról folytatott egyeztetések sikertelensége révén példátlan helyzet állt elő.
Közvetve elutasította az új választások kiírását, mint mondta, a választóktól kapott mandátumot "nem lehet csak úgy egyszerűen visszaadni". Aki felhatalmazást kér a választóktól és meg is kapja, az "nem térhet ki a felelősségvállalás elől", és nemcsak saját választóinak tartozik felelősséggel, hanem a közjót kell szolgálnia.

Aláhúzta: Németországban, de külföldön is, "különösen európai szomszédságunkban nagy lenne az értetlenség és az aggodalom, ha a politikai erők éppen Európa legnagyobb és gazdaságilag legerősebb országban nem tennének eleget felelősségüknek".

Bejelentette, hogy a kormány megalakítása érdekében megbeszéléseket kezd a szövetségi parlament (Bundestag-) azon pártjainak vezetőivel, amelyeknek programja nem zárja ki a kormányzati együttműködést.

Szavai alapján valószínűleg a jobbközép CDU/CSU, a liberális FDP és a Zöldek, vagyis a Jamaica-formátum tagjai mellett a CDU/CSU eddigi koalíciós partnere, a szociáldemokrata párt (SPD) vezetőivel kezdeményez tárgyalást.

Merkel nem kíván lemondani a koalíciós egyeztetések kudarca miatt

Angela Merkel német kancellár nem kíván lemondani a koalíciós egyeztetések hétfői kudarca miatt. A jobbközép CDU párt elnöke a ZDF országos köztelevíziónak egy este adásba kerülő interjúban - az előzetesen ismertetett részletek szerint - elmondta: nincs szó arról, hogy távozna pártelnöki vagy kormányfői tisztségéből.

"Nem merült fel, hogy levonjak személyi konzekvenciákat" - fogalmazott.

A kancellár nyilatkozott a másik országos köztelevíziónak, az ARD-nek is, amelynek a távozás kérdéséről - ugyancsak az előzetes részletek szerint - azt mondta, a választási kampányban megígérte, hogy négy évre, a teljes ciklusra vállalja a kormányzás feladatát, ha pártja győztesen kerül ki a küzdelemből, és a ciklusból még csak két hónap telt el, így ez a kérdés nincs napirenden.

Merkel az ARD országos köztelevízióban - az előzetesen ismertetett részletek szerint - elmondta, hogy a "célegyenesben" fulladtak kudarcba az egyeztetések a CDU/CSU pártszövetség, a liberális FDP és a Zöldek első közös kormányáról.

A pártok színe (CDU/CSU: fekete, FDP: sárga, Zöldek: zöld) alapján Jamaica-koalíciónak nevezett kormány szerinte "lehetséges lett volna", a leginkább vitatott ügyekben, így a migráció kérdéseiben is sokat közeledtek az álláspontok.

Merkel kifejtette, hogy "nagyon szkeptikusan" viszonyul a kisebbségi kormányzás gondolatához, és jobb megoldásnak tartaná az előrehozott választást, ha végképp nem sikerül többségi kormányt alakítani, de a következő lépésekről nem neki, hanem Frank-Walter Steinmeier államfőnek kell döntenie.

Martin Schulz: a német szociáldemokraták nem tartanak az előrehozott választásoktól

Továbbra sem hajlandóak a német szociáldemokraták (SPD) a kormányzás folytatására a CDU/CSU jobbközép pártszövetséggel, és nem tartanak az előrehozott választásoktól - jelentette be Martin Schulz pártelnök hétfőn Berlinben.

Hangsúlyozta: fontos, hogy a választók "újraértékelhessék a helyzetet" a CDU/CSU, a liberális FDP és a Zöldek koalíciós egyeztetésének kudarca után.

Előzőleg az SPD elnöksége egyhangúlag megerősítette, hogy nem folytatják a 2013-ban kezdett kormányzást a CDU/CSU-val.

Martin Schulz kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy támogatnának-e egy CDU/CSU-s kisebbségi kormányt, mint mondta, az alkotmány szabályai szerint Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnöknek kell döntenie a következő lépésről.

Megjegyezte: a szociáldemokraták szerint az előrehozott választás lenne a legjobb megoldás. Arra sem adott egyértelmű választ, hogy vállalná-e a ismét kancellárjelölti tisztséget, ha valóban újabb szövetségi parlamenti (Bundestag-) választást tartanának. Azt mondta, hogy pártelnökként neki kell javasolnia kancellárjelöltet. Hozzátette, az SPD decemberi kongresszusán újra elindul a pártelnöki tisztségért.

Az SPD a szeptemberi Bundestag-választáson a második világháború utáni története legrosszabb eredményével, 20,5 százalékkal végzett. A párt vezetőinek értelmezése szerint az eredmény azt jelenti, hogy a választók nemet mondtak a nagykoalícióra, a CDU/CSU és az SPD közös kormányára. 

A CDU/CSU, az FDP és a Zöldek egyeztetése a kormányzati együttműködésről több mint négy hétig folytatott tárgyalás után, hétfő hajnalban fulladt kudarcba, mert az FDP kiszállt a hivatalos koalíciós tárgyalások megkezdésének lehetőségéről szóló előzetes egyeztetési folyamatból, arra hivatkozva, hogy nem volt elég bizalom és közös pont a négy párt között.
 

201711201841330.00000000000000000000000000000000000000000000001a_shtatenmayer.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.