A migrációs válság megoldásához együttműködésre van szükség
Az érintett országok együttműködésére van szükség ahhoz, hogy a migrációs válság megoldódjon - hangsúlyozta Dragan Mektić boszniai belügyminiszter csütörtökön Szarajevóban a balkáni térség migrációjával foglalkozó konferencián.

A találkozón Bosznia-Hercegovina belügyminisztere mellett Ausztria, Albánia, Görögország, Horvátország, Macedónia, Szerbia, Montenegró és Szlovénia belügyi tárcavezetői vesznek részt.
Dragan Mektić a konferencián felszólalva megállapította, hogy különbség van a 2014-es és a 2018-as migrációs hullám között. Mint mondta: 2014-ben tömegesen áramoltak az emberek Nyugat-Európába, és a határok is voltaképpen még nyitottak voltak. A mostani migrációban már nincsenek nyitott határok, vagyis ez egyértelműen illegális migráció. Senki nem akarja, hogy ezen az úton menjenek, senki nem akarja, hogy ez a migráció így történjen, és minden, ami történik, törvényellenes, egészen a Görögországba történő belépéstől Szlovéniáig, Ausztriáig és tovább - fogalmazott. Mivel illegális migrációról van szó, az érintett államoknak lépniük kell a megállítása érdekében, ellenőrzésük alá kell vonni, és egyszerűen nem szabad megengedni, hogy ilyesmi történjen - magyarázta. Hozzátette: Boszniában a migráció 2018-ban érte el a csúcspontját.
Rámutatott, hogy az év eleje óta majdnem hatezer illegális migránst regisztráltak Bosznia-Hercegovinában, közülük 5500 azt mondta, szeretne menedékjogot kérni az országban, 450-en pedig valóban be is adták a kérelmet. Mindazonáltal a hatóságok szerint a bevándorlók valószínűleg nem voltak őszinték, ugyanis a legtöbbjük nem Bosznia-Hercegovinában akar menedékkérelmet beadni, hanem tovább akar menni Nyugat-Európába.
Felhívta a figyelmet arra, hogy egyre több bevándorló kerül az embercsempészek "karmai közé", és ezt is meg kell állítani. "Nagyon komoly biztonsági kihívással nézünk szembe, ugyanakkor humanitárius kihívásról is szó van" - magyarázta a miniszter. Ehhez kapcsolódóan Semiha Borovac emberi jogi és menekültügyi miniszter megállapította, arra is figyelni kell, hogy a bevándorlókkal emberségesen bánjanak a hatóságok, és tiszteletben tartsák a jogaikat. Mint mondta: tisztában kell lenni azzal, hogy mik az ország lehetőségei.
A 2015-ös migránsválság idején az illegális bevándorlók elkerülték Boszniát, mert a hegyes vidék miatt nehéz a továbbhaladás, most viszont - más szárazföldi útvonal hiányában - mégis erre próbálkoznak. Naponta mintegy 80-120 illegális bevándorló érkezik az országba. Az új útvonal Görögországból indul, és Albánián, Montenegrón, Bosznia-Hercegovinán, Horvátországon, valamint Szlovénián keresztül vezet Nyugat-Európába.
A boszniai kormány közölte, ha szükséges, kirendelheti a katonaságot, de akár le is zárhatja a határait a megnövekedett migrációs nyomás miatt, egyelőre azonban ez nem történt meg.