A magyar határon sorakoznak az idomeni migránsok
A migránsok főként az esti órákban a szabadkai buszállomásra érkeznek a menetrend szerinti járatokkal Belgrádból. Rendszerint azonnal továbbállnak, busszal vagy taxival indulnak a magyar határ közelébe.
Az M1 tudósítója szerint az embercsempészeket nem mindenki tudja megfizetni, ilyenkor ellenszolgáltatás fejében szállítanak. Kétség kívül a nők és a gyerekek vannak a legkiszolgáltatottabb helyzetben – tette hozzá.
Azok a bevándorlók, akik hónapokat töltöttek Idomeninél, Görögországban, már javarészt a határövezetben járnak. Többen Bulgárián keresztül érkeztek, és folyamatos az utánpótlásuk.
Hétfőn 44 határsértőt és három embercsempészt fogtak el a szerb hatóságok. Szabadkán az utóbbi napokban fokozottabb rendőri jelenlét jellemző, akik megpróbálják a migránsokat a városban lévő befogadó állomásra terelni.
Szakértő: hosszabb távon több tízmillióan indulhatnak el Afrikából
Hosszabb távon több tízmillió migráns indulhat el Afrikából, hogy Európában telepedjen le - közölte a Migrációkutató Intézet főigazgatója az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában. Orbán Balázs hozzátette: rövid távon egymillió bevándorlóra lehet számítani, akik a líbiai partokról kelnek útra.
A szakértő elmondta, hogy a múlt héten Törökországban jártak a Migrációkutató Intézet munkatársai. Az ottani hivatalos adatok értelmében a nyár elejéig 2,7 millió migráns akar Törökországból Európába jutni, bár megjegyezte, hogy a bevándorlási hullám komolyan csökkenni kezdett az unió és Törökország közötti megállapodás hatására.
Orbán Balázs arról is beszélt, hogy a komoly kulturális különbségek miatt nem feltétlenül érzik magukat jól Európában azok a migránsok, akik sikeresen megérkeztek a kontinensre. Frusztrációjuk miatt többen gondolkodnak azon, hogy visszaindulnak Törökország irányába.
Kissé megtört a korábbi "európai illúzió", amely szerint a kontinens maga a paradicsom. Ugyanakkor az Észak-Afrikában gyülekezőkben valószínűleg még mindig ez a kép él, ezért azt kell üzenni, hogy "Európa megtelt". Amíg ez nem történik meg, addig semmi nem változik lényegesen - mondta Orbán Balázs, úgy fogalmazva: az Európai Unió egész eddigi teljesítménye "meghívólevélként" értelmezhető.