2014. november 24., 12:51

A magányosan élők alkotják a háztartások harmadát

POZSONY. A szlovákiai háztartások csaknem 30 százalékát egy fő alkotja. Az egytagú háztartások főként Pozsony és Kassa kerületeire, valamint a Nagykürtösi és a Szobránci járásra jellemzőek, és túlnyomórészt nők alkotják. A szlovákiai családok és háztartások 2030-ig esedékes lehetséges fejlődésének prognózisa szerint ez a tendencia a jövőben még jellemzőbb lesz.
Amint azt az Informatikai és Statisztikai Intézet demográfiai kutatóközpontjának (VDC INFOSTAT), a pozsonyi Comenius Egyetem Természettudományi Karának (PriF UK), valamint a Szlovák Tudományos Akadémia Prognosztikai Intézetének (PÚ SAV) tanulmánya megállapítja, az egytagú háztartások rémképe a jövőben a Közép-Szlovákia déli járásait, Kelet-Szlovákia peremvidékeit (Tőketerebesi és a Nagymihályi járást), valamint a Pöstyéni és a Miavai járást is fenyegeti.

„Ezzel ellentétben az egyfős háztartások a legalacsonyabb számban Közép-és Kelet Szlovákia északi járásaiban, a határ menti területek közelében fordulnak elő” – tájékoztatott Branislav Šprocha, a PÚ SAV munkatársa.

Az egyfős háztartások kialakulásához az egyik családtag elhalálozása vagy a közös háztartásban élők különválása vezet. „Fiatalabb korban az ilyen egyfős háztartásokat egyedülálló emberek alkotják, amelyek zöme legfeljebb 35 éves vagy annál fiatalabb férfiakból áll” – tette hozzá Šprocha. Az ilyen egyfős háztartások a tartósan egyre inkább jellemző háztartások közé tartoznak Szlovákiában, amihez az egyedülálló személyek béremelkedése, a 70-es, 80-as évek lakásépítési programja, valamint a 90-es években megszaporodó válások is hozzájárultak.

Az egyfős háztartásokat általában nők alkotják, amihez jelentős mértékben hozzájárult a férfitársadalom átlagon felüli elhalálozási aránya a 60-as és a 90-es évek közötti időszakban. 1991-ben például az egyfős háztartások 65 százalékát nők alkották. A legutóbbi, 2011-es népszámlálási adatok szerint ez a különbség némileg csökkent. Az akkori adatok szerint az ilyen egyfős háztartások 59 százalékát alkották a nők.

„Mindez egyrészt annak a következménye, hogy némileg csökkent a férfiak egyébként magas elhalálozási aránya, illetve gyakoribb a válások száma, amelyek általában egy egyedülálló férfi alkotta egyfős háztartás létrejöttét eredményezik” – magyarázta Šprocha.

A prognózisok szerint - a jelenlegi 29,5 százalék helyett - 2030-ra az összes szlovákiai háztartás 31,7 százalékát a magányosan élők, vagyis az egyfős háztartások alkotják majd. A ”magányos farkasok” a prognózis szerint 2030-ra jellemzően elsősorban Közép-Szlovákiában és Dél-Szlovákia keleti részében, Pozsony megye járásaiban, Szlovákia északnyugati területein, valamint Kelet-Szlovákia peremvidékein élnek majd.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.