A középiskolai első osztályok számáról is döntött a Pozsony Megyei Önkormányzat
A testület megvitatta a középiskolák első osztályainak a számáról szóló általános érvényű rendeletet, amelyből kiderül, hogy a megye a következő tanévben hány első osztály nyitását engedélyezi a fennhatósága alá tartozó gimnáziumokban és szakközépiskolákban.
"Nagy örömmel mondhatom, hogy Pozsony Megye Önkormányzata idén is teljes mértékben eleget tett a két magyar tannyelvű gimnázium, illetve szakközépiskola igazgatósága azon kérésének, hogy úgy a pozsonyi Duna Utcai MTNY Alapiskolában és Gimnáziumban, mint a szenci Szenczi Molnár Albert MTNY Gimnáziumban és Szakközépiskolában az új tanévben is ugyananyi első osztály nyíljon, mint ahány azokban jelenleg van. Az utóbbiban a 2015/16-os tanévben egy gimnáziumi és egy szakközépiskolai első osztály nyílhat. Annak is nagyon örülünk, hogy a szakközépiskolában nagy érdeklődésnek örvend az óvodapedagógiai szak. Szlovákia távolabbi területeiről is minden évben sokan választják az említett szenci szakközépiskola ezen szakát. Õk kollégiumi elhelyezést igényeltek, és kaptak is Szencen, tehát ez a kérdés is megoldódott. Ez az érdeklődés azért is örvendetes, mert ezáltal megvalósul a szakképzett magyar pedagógusok utánpótlásának a folyamatos biztosítása. Azt sem tartom azonban kevésbé fontosnak, hogy úgy a szenci, mint a pozsonyi magyar tannyelvű gimnáziumban is nyílhat 1, illetve 2 magyar első osztály, ahol felkészítik a felvidéki fiatalokat a felsőfokú tanulmányaikra“ – nyilatkozta portálunknak Németh Gabriella, Pozsony megye MKP-s alelnöke.
A Pozsony megye területén található középiskolákban a következő tanévben összesen 241 első osztály nyílhat. Azok közül 61 (26 százalék) a gimnáziumokban, 180 pedig a szakközépiskolákban (74 százalék) lesz – döntötték el pénteki ülésükön a megyei képviselők. Az osztályszámok meghatározása csak a megyei fenntartású középiskolákra, illetve a megye területén működő egyházi és magánkézben levő középiskolákra vonatkozik. A vonatkozó általános érvényű rendelet azonban nem érinti a járási hivatalok által fenntartott középiskolákat és a nyolcosztályos gimnáziumokat. A Pozsonyi Járási Hivatal adataiból kiderül, hogy a 2014/15-ös tanévben Pozsony megye alapiskoláiban 3822 tanuló fejezi be a tanulmányait.
"A megye az osztályszámok meghatározásakor a középiskolák javaslataiból, valamint az SZK Munkaügyi Központjának (ÚPSVaR) arra vonatkozó információiból indult ki, hogy a középiskolák végzősei hogyan tudnak érvényesülni a munkapiacon" – magyarázta a pénteki megyei ülésen a Pozsony Megyei Hivatal oktatásügyi osztályának igazgatója, Roman Csabay. Hozzáfűzte: figyelembe vették az első osztályok előző évfolyamokbeli telítettségéről szóló információkat is.
Pozsony megye a 2013/14-es tanévre 238 első osztály megnyitását tervezte, végül csak 184 osztály nyílt. A 2014/2015-ös tanévre meghatározta, hogy a középiskolákban összesen 246 első osztály nyílhat, végül csak 190 osztály nyílt, vélhetően gyermekhiány miatt.
A pénteki megyei ülés másik fontos napirendi pontja volt annak eldöntése, hogy idén kik részesülhetnek Samuel Zoch-díjban, megyeelnöki emlékplakettben és ki kapja a megye díszpolgári címét.
„A főváros Pozsonypüspöki városrésze Püspöki Nagy Pétert javasolta a Samuel Zoch-díjra, amely a Pozsony megye által odaítélhető legmagasabb szintű kitüntetés. Ezért is nagyra értékelhető a képviselő-testület azon döntése, hogy ismét lesz magyar díjazott. A díjat december folyamán adjuk át Püspöki Nagy Péternek, aki ezt történészként-íróként, hazai és külföldi munkásságáért, több mint 24 publikációjáért és szakdolgozatáért, illetve Pozsonypüspöki történetének a megírásáért kapja. A másik ismert magyar kitüntetett, Brogyányi Mihály, ő 7 társával együtt Pozsony megyefőnökének az emlékplakettjét veheti majd át. Brogyányi Mihályt az MKP Pozsony megyei képviselő-frakciója jelölte a kitüntetésre, mivel nagyon sokat tesz megyénk magyarságáért, a magyar azonosságtudat ápolásáért és megőrzéséért. Nagy szerepe van a magyar kulturális emlékek felkutatásában és bemutatásában, illetve az azok iránti érdeklődés felkeltésében. Publikál, idegenvezetőként is tevékenykedik, előadásokat tart és szervez. Mindezek által propagálja Pozsony megyét idehaza és külföldön egyaránt, öregbítve annak a hírnevét“ – mondta el a Hírek.sk-nak az MKP-s megyei alelnök.
Samuel Zoch-díjra jelölték még Anton Srholec római katolikus papot és a Depaul Slovensko karitatív szervezet egyik alapítóját, Augustín Slaninkát is. Pozsony megye díszpolgára lesz Ausztria és Csehország volt szlovákiai nagykövete, Josef Markus Wuketich és Jakub Karfík.
A Pozsony Megyei Önkormányzat következő ülése december 12-én lesz.